Streda, 29. november 2023
Slnečno  -1 °C
Mimoriadne správy

Skupina G7 skritizovala útok Hamasu na Izrael, humanitárnu podporu pre civilistov však musia umožniť všetky strany

 Webnoviny   8. november 2023  123  
Skupina G7 skritizovala útok Hamasu na Izrael, humanitárnu podporu pre civilistov však musia umožniť všetky strany

8.11.2023 (SITA.sk) - Skupina najvyspelejších ekonomík sveta G7 oznámila zjednotený postoj k vojne medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas a vyzvala na humanitárne prestávky v bojoch na urýchlenie humanitárnej pomoci civilistom v Pásme Gazy.

Ministri zahraničia po intenzívnych dvojdňových rokovaniach v Tokiu skritizovali útok Hamasu na Izrael a zároveň zdôraznili potrebu urgentného konania voči zhoršujúcej sa humanitárnej kríze v palestínskej enkláve.

Pomoc musia umožniť všetky strany


Všetky strany musia umožniť neobmedzenú humanitárnu podporu pre civilistov vrátane potravín, vody, lekárskej starostlivosti, paliva a prístrešia a prístup pre humanitárnych pracovníkov," uvádza sa v stanovisku ministrov z Nemecka, Francúzska, Talianska, Spojeného kráľovstva, Kanady a Japonska, ktorých na rokovaniach doplnil aj šéf diplomacie Európskej únie.

Podporujeme humanitárne prestávky a koridory na uľahčenie naliehavo potrebnej pomoci, civilného pohybu a prepustenia rukojemníkov,“ prízvukovali.

Ďalšie témy rokovaní


G7 podľa diplomatov „intenzívne pracuje na tom, aby zabránila ďalšej eskalácii konfliktu a jeho rozšíreniu“ a tiež využíva sankcie a iné opatrenia, aby „Hamasu odoprela schopnosť získavať a využívať prostriedky na páchanie zverstiev“. Ministri tiež odsúdili nárast extrémistického správania sa izraelských osadníkov voči Palestínčanom, ktoré je „neprijateľné, podkopáva bezpečnosť na Západnom brehu a ohrozuje vyhliadky na trvalý mier“.

Zástupcovia G7 sa na rokovaniach venovali aj ďalším otázkam ako sú ruská vojna na Ukrajine, severokórejský jadrový a zbrojný program či rastúca agresia Číny v jej teritoriálnych sporoch so susednými krajinami.

Viac k témam: Humanitárna pomoc, Izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy
Zdroj: SITA.sk - Skupina G7 skritizovala útok Hamasu na Izrael, humanitárnu podporu pre civilistov však musia umožniť všetky strany © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.