Piatok, 22. január 2021
Oblačno  6,9 °C
Mimoriadne správy

Siví vlci dostali vo Francúzsku po nose, vláda zakázala tureckú ultranacionalistickú skupinu

 Webnoviny   4. november 2020  78
Siví vlci dostali vo Francúzsku po nose, vláda zakázala tureckú ultranacionalistickú skupinu

4.11.2020 (Webnoviny.sk) - Francúzska vláda v stredu zakázala tureckú ultranacionalistickú skupinu Siví vlci, ktorú obvinila z násilných činov a podnecovania k nenávisti vo Francúzsku. Udialo sa tak na stredajšom rokovaní vlády.

Siví vlci majú na svedomí viaceré trestné činy a nenávistné akcie nielen proti francúzskym úradom, ale aj proti Arménsku.

Arménska genocída


Uplynulý víkend poškodili neďaleko Lyonu pamätník obetiam arménskej genocídy z roku 2015. Zanechali na ňom nápisy "Sivý vlk" a "RTE", čo sú iniciálky tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Pri arménskej genocíde, ktorú spáchali osmanskí Turci, zahynulo pri masakroch, deportáciách a rôznych nútených činnostiach až 1,5 milióna ľudí.

Turecko však popiera, že by tieto úmrtia znamenali genocídu, a tvrdí, že počet obetí bol umelo navýšený.

Napäté vzťahy


Zákaz spomenutej skupiny prišiel uprostred značného napätia medzi Francúzskom a Tureckom, ktoré eskalovalo v ostatných dňoch.

Erdogan uviedol, že francúzsky prezident Emmanuel Macron by mal ísť na vyšetrenie hlavy, keďže sa mu nepáčilo, že obhajuje karikatúry proroka Mohameda.

"Krajina galského kohúta" taktiež v októbri z dôvodu konzultácií stiahla z Turecka svojho veľvyslanca.

Viac k témam: Siví vlci
Zdroj: Webnoviny.sk - Siví vlci dostali vo Francúzsku po nose, vláda zakázala tureckú ultranacionalistickú skupinu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.