Streda, 20. október 2021
Zamračené  13,6 °C
Mimoriadne správy

Severoírska líderka Fosterová oznámila rezignáciu, jedným z dôvodov je aj nezvládanie dopadov brexitu

 Webnoviny  28. apríl 2021  126
Severoírska líderka Fosterová oznámila rezignáciu, jedným z dôvodov je aj nezvládanie dopadov brexitu

28.4.2021 (Webnoviny.sk) - Severoírska líderka v stredu oznámila svoju rezignáciu. Arlene Fosterová odstúpi 28. mája z pozície líderky Demokratickej unionistickej strany (DUP) a na konci júna aj z postu severoírskej prvej ministerky.

Rozhodla sa tak v reakcii na tlak zvnútra strany na jej odstúpenie pre nezvládanie dopadov brexitu a ďalšie problémy. Jej pozícia bola podľa agentúry AP neobhájiteľná po tom, ako viacerí zákonodarcovia z radov DUP podpísali list, v ktorom jej vyjadrili nedôveru.

Kroky proti Fosterovej, ktorá viedla stranu od roku 2015, sú najnovším znakom toho, ako odtrhnutie britskej ekonomiky od Európskej únie otriaslo krehkou politickou rovnováhou v Severnom Írsku.

Fosterová a ďalší prominentní politici z DUP čelia hnevu straníckych kolegov za to, že podporili brexitovú dohodu, ktorú s EÚ uzavrel britský premiér Boris Johnson.

Časť konzervatívcov v strane si tiež pohnevala tým, že v niektorých sociálnych otázkach podľa nich zastávala príliš liberálne postoje.

Viac k témam: Brexit, odstúpenie z funkcie
Zdroj: Webnoviny.sk - Severoírska líderka Fosterová oznámila rezignáciu, jedným z dôvodov je aj nezvládanie dopadov brexitu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.