Sobota, 21. september 2019
Jasno  5,1 °C
Mimoriadne správy

Severná Kórea vystrelila dve rakety, preleteli približne 330 kilometrov

 Webnoviny  10. september 2019  25
Severná Kórea vystrelila dve rakety, preleteli približne 330 kilometrov

10.9.2019 (Webnoviny.sk) - Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) v utorok vystrelila smerom na more dve strely. Informovala o tom juhokórejská armáda, pričom sa tak stalo pár hodín po tom, čo Pchjongjang uviedol, že je ochotný rokovať s Washingtonom o svojom jadrovom programe.

Rakety leteli ponad Severnú Kóreu


Rakety vypálili z provincie Južný Pchjongan, ktorá obklopuje hlavné mesto. Podľa Zboru náčelníkov štábov juhokórejských ozbrojených síl strely preleteli približne 330 kilometrov ponad celú Severnú Kóreu a smerovali do vôd na jej východnom pobreží.

Zbor náčelníkov štábov uviedol, že Južná Kórea bude monitorovať ďalšie možné odpálenia. Či dané dve strely boli balistické rakety alebo patrili do raketového delostrelectva, nevysvetlil. Podľa jeho hovorcu je na to potrebná podrobnejšia analýza.

Utorkové odpálenie striel bolo už ôsme od konca júla. Pri predošlých odpaloch KĽDR otestovala strely krátkeho doletu a systémy raketového delostrelectva, ktoré by podľa odborníkov mohli rozšíriť schopnosť krajiny zasiahnuť ciele v Južnej Kórei.

Japonsko sleduje vývoj situácie


Biely dom uviedol, že o správach o strelách vypálených v KĽDR vedia a pokračujú s monitorovaním situácie a konzultovaním so spojencami v regióne. Juhokórejský prezidentský palác informoval, že sa uskutočnilo mimoriadne zasadnutie bezpečnostnej rady, na ktorej jej členovia vyjadrili "vážne obavy" nad takouto aktivitou Severu.

Japonské ministerstvo obrany vyhlásilo, že strely nepristáli v jeho teritoriálnych vodách ani vo výlučnej ekonomickej zóne a nič nenaznačuje tomu, že by predstavovali hrozbu pre japonskú bezpečnosť. Krajina však naďalej bude sledovať vývoj situácie.

Pred vystrelením dvoch rakiet prvá námestníčka severokórejského ministra zahraničných vecí v pondelok večer uviedla, že KĽDR je pripravená tento mesiac opäť rokovať so Spojenými štátmi o svojom jadrovom programe. USA však podľa nej musia prísť k rokovaciemu stolu s návrhmi, ktoré uspokoja Severnú Kóreu, inak sa debata medzi krajinami skončí.

Viac k témam: balistické rakety, rakety
Zdroj: Webnoviny.sk - Severná Kórea vystrelila dve rakety, preleteli približne 330 kilometrov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.