Streda, 22. január 2020
Jasno  -2 °C
Mimoriadne správy

Poslanci talianskeho parlamentu vyslovili dôveru novej vláde, napínavejšie hlasovanie bude v Senáte

 Webnoviny   9. september 2019  31
Poslanci talianskeho parlamentu vyslovili dôveru novej vláde, napínavejšie hlasovanie bude v Senáte

9.9.2019 (Webnoviny.sk) - Poslanci dolnej komory talianskeho parlamentu v pondelok vyslovili dôveru novej vláde premiéra Giuseppeho Conteho. Za vyslovenie dôvery hlasovalo 343 poslancov, proti ich bolo 263. Aj tieto čísla ukazujú, že nová koaličná vláda má v dolnej komore parlamentu pohodlnú väčšinu.

Napínavejšie to môže byť v hornej komore, Senáte, ktorý bude o vyslovení dôvery novej vláde hlasovať v utorok. Nová koaličná vláda Hnutia piatich hviezd a Demokratickej strany sa zrodila po tom, ako sa pre neustále spory rozpadla doterajšia koaličná vláda, v ktorej bolo Hnutie piatich hviezd s antiimigrantskou stranou Liga.

Salvini chcel vyvolať predčasné voľby


Rozpad vlády vyvolal predseda Ligy a exminister vnútra Matteo Salvini, ktorý tým chcel vyvolať predčasné voľby. Keďže jeho Liga je práve teraz na vrchole popularity a dominuje prieskumom verejnej mienky - na rozdiel od Hnutia piatich hviezd, ktorého podpora sa znižuje - chcel si Salvini voľbami zaistiť väčší podiel na moci. Plány mu však skrížila dohoda medzi Hnutím piatich hviezd a Demokratickou stranou o vytvorení novej vlády, ktorá voľby prinajmenšom oddialila.

Premiérom predchádzajúcej vlády bol tiež Giuseppe Conte, bol v nej však viacmenej len nastrčenou postavičkou a kompromisným riešením medzi Salvinim a šéfom Hnutia piatich hviezd Luigim Di Maiom, z ktorých ani jeden nechcel prepustiť tomu druhému premiérsky post.

Nezhody vo vláde pretrvávali dlhé mesiace


Nezhody v spoločnej vláde Ligy a Hnutia piatich hviezd pretrvávali dlhé mesiace. Jeden z hlavných sporov medzi oboma subjektmi sa týkal sporného projektu stavby železničného tunela medzi talianskym Turínom a francúzskym Lyonom, ktorý Hnutie piatich hviezd žiadalo zastaviť, no Liga bola za jeho dokončenie.

Nezhody medzi týmito dvoma stranami sa začali objavovať aj v tematike migrácie, kde sa Hnutie piatich hviezd zasadzovalo za to, aby krajina pomohla spomedzi utečencov zachránených na mori aspoň ženám a deťom, pričom Salvini a jeho Liga boli proti.

Viac k témam: talianska vláda, voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - Poslanci talianskeho parlamentu vyslovili dôveru novej vláde, napínavejšie hlasovanie bude v Senáte © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.