Piatok, 7. august 2020
Slnečno  22,9 °C
Mimoriadne správy

Severná Kórea vybudovala novú budovu v blízkosti továrne na vojenské zariadenia

 Webnoviny  23. december 2019  75
Severná Kórea vybudovala novú budovu v blízkosti továrne na vojenské zariadenia

23.12.2019 (Webnoviny.sk) - Severná Kórea buduje novú stavbu v továrni, kde vyrába vojenské vybavenie používane pri odpaľovaní striel dlhého doletu. Ukazuje to jedna zo satelitných snímok spoločnosti Planet Labs.

Na jednom z viacerých záberov zaznamenaných 19. decembra je možno vidieť dokončenie novej stavby v Továrni 16. marca pri Pchjongjangu. Predpokladá sa, že tam Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) vyvíja a vyrába vozidlá používané ako mobilné odpaľovacie zariadenia pre balistické strely dlhého doletu.

Objavenie stavby prišlo v čase, keď sa stupňujú obavy, že by KĽDR mohla vystreliť raketu alebo strelu, keďže sa snaží získať od USA ústupky v súvislosti s ich viaznucou jadrovou diplomaciou. Pchjongjang varoval, že to, aký "vianočný darček" dá Spojeným štátom, bude závisieť od toho, aké kroky Washington podnikne.

Jadrová diplomacia medzi Pchjongjangom a Washingtonom stagnuje od februárového summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom, ktorý neuspel pre nezhody o sankciách proti KĽDR.

Severokórejský líder dal Spojeným štátom ultimátum, aby k rokovaciemu stolu do konca roka priniesli návrhy prijateľné pre obe strany a jadrovú diplomaciu oživili. Tento mesiac KĽDR vykonala dva veľké testy v zariadení pre odpaľovanie rakiet dlhého doletu, ktoré sa podľa odborníkov týkali nového motoru pre zariadenie na odpaľovanie balistických striel.

Viac k témam: balistické strely
Zdroj: Webnoviny.sk - Severná Kórea vybudovala novú budovu v blízkosti továrne na vojenské zariadenia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.