Štvrtok, 18. júl 2024
Mimoriadne správy

Severná Kórea opäť odpálila balistické rakety, nacvičovala aj obsadenie južného suseda

 Webnoviny  31. august 2023  231  
Severná Kórea opäť odpálila balistické rakety, nacvičovala aj obsadenie južného suseda

31.8.2023 (SITA.sk) - Severná Kórea uviedla, že odpálila dve taktické balistické rakety krátkeho doletu, ktoré simulujú jadrové útoky na vojenské ciele v južnejšej Kórejskej republike. Podľa severokórejských štátnych médií sa testy uskutočnili v čase, keď sa konajú každoročné spoločné vojenské cvičenia Juhokórejčanov a Američanov.

Simulujúce útoky na Južnú Kóreu


Severokórejská armáda uviedla, že rakety odpálili v stredu neskoro večer počas „taktických jadrových cvičení simulujúcich útoky 'spálenej zeme' na hlavné veliteľské centrá a operačné letiská“ v Južnej Kórei.

Cvičenie má za cieľ vyslať jasný signál nepriateľovi,“ dodala armáda. Štarty sa uskutočnili deň predtým, ako Južná Kórea a USA ukončili 11-dňové spoločné vojenské cvičenia.

Vážna provokácia Juhu


Severokórejský vodca Kim Čong-un v utorok sledoval cvičenie svojho najvyššieho velenia pre „úplnú vojnu s Juhom“, informovali severokórejské štátne médiá. Armáda počas cvičení simulovala odrazenie prekvapivého útoku a následné vykonanie protiútoku s cieľom obsadiť „celé územie južnej polovice“, uvádza sa v správe.

Zbor náčelníkov štábov Južnej Kórey označil štarty za „vážnu provokáciu“, ktorá ohrozuje medzinárodný mier a porušuje rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN zakazujúce akékoľvek odpálenie balistických rakiet.

Viac k témam: Balistické rakety, Severokórejský vodca, Útoky
Zdroj: SITA.sk - Severná Kórea opäť odpálila balistické rakety, nacvičovala aj obsadenie južného suseda © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.