Nedeľa, 21. júl 2024
Slnečno  26,6 °C
Mimoriadne správy

Severná Kórea odpálila sériu desiatich balistických rakiet, ostražitosť a dohľad muselo zvýšiť aj Japonsko

 Webnoviny  30. máj 2024  84  
Severná Kórea odpálila sériu desiatich balistických rakiet, ostražitosť a dohľad muselo zvýšiť aj Japonsko

30.5.2024 (SITA.sk) - Severná Kórea vo štvrtok odpálila sériu pravdepodobných balistických rakiet do vôd pri jej východnom pobreží. Zbor náčelníkov štábov juhokórejských ozbrojených síl informoval, že zaznamenali zhruba 10 projektilov z Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR), ktoré sú zrejme balistické strely krátkeho doletu.

Zvýšenie dohľadu a ostražitosti


Rakety vystrelili z oblasti hlavného mesta Pchjongjang, pričom preleteli zhruba 350 kilometrov a dopadli do vody. Juhokórejská armáda podľa zboru zvýšila dohľad a ostražitosť a úzko zdieľa informácie so Spojenými štátmi a Japonskom.

Japonská pobrežná stráž medzičasom vydala varovanie pre námornú bezpečnosť a vyzvala lode na opatrnosť, ak nájdu nejaké spadnuté predmety. Japonský premiér Fumio Kišida povedal novinárom, že strely podľa všetkého dopadli pred japonskou výlučnou ekonomickou zónou a zatiaľ nemajú správy o škodách. Kroky KĽDR ostro odsúdil.

Stovky balónov s odpadom


Štvrtkové odpálenie striel prišlo po tom, čo Severná Kórea od utorka vyslala do Južnej Kórey stovky balónov s odpadom. Krok je odveta za to, že juhokórejskí aktivisti posielajú cez hranicu balóny s letákmi s propagandou proti KĽDR.

 V utorok sa KĽDR nepodarilo vyslať na obežnú dráhu vojenský špionážny satelit, ktorý vyvolal medzinárodnú kritiku. Napätie na Kórejskom polostrove sa v ostatnom období vystupňovalo, keďže Severná Kórea zintenzívňuje vývoj zbraní, zatiaľ čo Južná Kórea rozšírila svoj vojenský výcvik so Spojenými štátmi a Japonskom.

Viac k témam: Balistické strely, Japonský premiér, napätie na Kórejskom polostrove, severokórejské provokácie, severokorejský test rakety
Zdroj: SITA.sk - Severná Kórea odpálila sériu desiatich balistických rakiet, ostražitosť a dohľad muselo zvýšiť aj Japonsko © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.