Pondelok, 27. marec 2023
Oblačno  3,2 °C
Mimoriadne správy

Šéf ukrajinskej spoločnosti kolaboroval s Ruskom, okupantom posielal motory do útočných vrtuľníkov

 Webnoviny  24. október 2022  72
Šéf ukrajinskej spoločnosti kolaboroval s Ruskom, okupantom posielal motory do útočných vrtuľníkov

24.10.2022 (Webnoviny.sk) - Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) zverejnila telefonické rozhovory Viačeslava Bohuslajeva, šéfa ukrajinskej spoločnosti Motor Sič, ktorá vyrába letecké motory.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Dodávka ukrajinských motorov Rusku


Spomenutý Bohuslajev v telefonátoch ponúkol vrcholovému manažmentu ruských spoločností na výrobu a opravu vrtuľníkov ukrajinské motory pre útočné vrtuľníky a navrhol ich prepravu do Ruska cez Chorvátsko, Kazachstan alebo Kirgizsko.

Motor Sič je popredný svetový výrobca leteckých motorov, ktorý sídli v ukrajinskom meste Zaporožia. Bohuslajev telefonických rozhovoroch schvaľoval ruské útoky a dokonca povedal, že dúfa, že ruský vodca Vladimir Putin nezastaví postup svojich jednotiek.

„My (v Zaporižžskej oblasti) máme jadrovú elektráreň a vodnú elektráreň, (ukrajinské orgány) sa boja... Pôjdu preč. Zelenského sa zbavia a odídu, bez problémov,“ povedal Bohuslajev na jednej z nahrávok.

Útočné vrtuľníky použili na Ukrajine


S ruskými vojenskými predstaviteľmi začal Bohuslajev podľa SBU spolupracovať už dávno. Niektoré telefonické rozhovory sa uskutočnili v roku 2021. Bohuslajeva a ďalšieho popredného predstaviteľa spoločnosti Motor Sič zadržali ukrajinské úrady v nedeľu.

Obaja boli obvinení z vytvorenia „nadnárodných kanálov na nelegálne dodávky ukrajinských leteckých motorov“ do Ruska, uviedla SBU s tým, že Rusko použilo získané zariadenia na „výrobu a opravu“ svojich útočných vrtuľníkov. Rusko podľa SBU takéto vrtuľníky „masovo“ použilo proti Ukrajine.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Šéf ukrajinskej spoločnosti kolaboroval s Ruskom, okupantom posielal motory do útočných vrtuľníkov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.