Piatok, 31. marec 2023
Jasno  7 °C
Mimoriadne správy

Scholz vyzval na zriadenie síl rýchlej reakcie Únie a chce zrušenie princípu jednomyseľnosti v jej zahraničnej politike

 Webnoviny  15. október 2022  86
Scholz vyzval na zriadenie síl rýchlej reakcie Únie a chce zrušenie princípu jednomyseľnosti v jej zahraničnej politike

15.10.2022 (Webnoviny.sk) - Nemecký kancelár Olaf Scholz v sobotu vyzval na reformy v Európskej únii (EÚ), aby bola pripravená na prijatie nových štátov a mala väčšiu vojenskú autonómiu.

Na kongrese Strany európskych socialistov v Berlíne sa Scholz zasadzoval za postupné zrušenie princípu jednomyseľnosti pri rozhodovaní v zahraničnej politike a v ďalších oblastiach, ako je napríklad daňová politika.

„Viem, že nás tam ešte čaká veľa presviedčania. Ale tiež hovorím jasne: ak je našou túžbou geopolitická Európa, potom väčšinové rozhodnutia sú ziskom a nie stratou suverenity,“ vyjadril sa politik. Mnohé rozhodnutia EÚ si v súčasnosti vyžadujú jednohlasný súhlas členských štátov.

Nemecký kancelár tiež vyzval na koordinované obstarávanie zbraní a vybavenia, zriadenie síl rýchlej reakcie únie do roku 2025 a veliteľstvo EÚ pre európske ozbrojené sily.

„V Európe potrebujeme lepšiu súhru medzi naším obranným úsilím. Európa bude v budúcnosti potrebovať koordinované zvýšenie spôsobilostí... musíme sebavedomo a spoločne napredovať v európskej obrane,“ vyhlásil.

Viac k témam: európske ozbrojené sily, Reformy
Zdroj: Webnoviny.sk - Scholz vyzval na zriadenie síl rýchlej reakcie Únie a chce zrušenie princípu jednomyseľnosti v jej zahraničnej politike © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.