Štvrtok, 1. december 2022
Zamračené  0,4 °C
Mimoriadne správy

Scholz pred parlamentným výborom vypovedal o daňových únikoch, pre ktoré štát prišiel o miliardy eur

 Webnoviny  19. august 2022  77
Scholz pred parlamentným výborom vypovedal o daňových únikoch, pre ktoré štát prišiel o miliardy eur

19.8.2022 (Webnoviny.sk) - Nemecký kancelár Olaf Scholz sa v piatok postavil pred parlamentný výbor v Hamburgu, aby zodpovedal otázky poslancov o tom, ako riešil podvod s daňovými únikmi, keď bol primátorom mesta.

Miliónové vratky DPH


Politickí oponenti vyzvali Scholza, aby poskytol viac informácií o stretnutiach z rokov 2016 a 2017 so súkromnou bankou M.M. Warburg, ktorá čelila požiadavkám o vyplatenie miliónov eur z vrátenia daní, ktoré si neprávom vyžiadala za obchody s akciami.

V súvislosti s takzvanými cum-ex akciovými transakciami, ktoré údajne stáli nemecký štát miliardy eur, vyšetrujú desiatky bankárov.

Scholza zradila pamäť


Scholz, ktorý sa v roku 2018 stal federálnym ministrom financií, už skôr uviedol, že si nepamätá detaily stretnutí. Popiera však, že by zasiahol a prinútil predstaviteľov Hamburgu, aby upustili od požiadavky, aby banka splatila 47 miliónov eur.

Opozičný poslanec Friedrich Merz zo stredopravej Kresťanskodemokratickej únie Nemecka vyhlásil, že neverí v Scholzove výpadky pamäte.

„Keď hovoríte o daňovej požiadavke v trojciferných miliónoch v súvislosti s takou veľkou bankou vo vašom meste, potom nezabudnete, čo odznelo počas rozhovoru,“ povedal Merz v rozhovore pre nemecký obchodný denník Handelsblatt, ktorý vyšiel v piatok.

Viac k témam: Daňové úniky, vypočúvanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Scholz pred parlamentným výborom vypovedal o daňových únikoch, pre ktoré štát prišiel o miliardy eur © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.