Štvrtok, 28. september 2023
Slnečno  22,1 °C
Mimoriadne správy

Scholz označil Turecko za „dôležitého partnera“, Únia by sa mu nemala obracať chrbtom

 Webnoviny  11. júl 2023  87  
Scholz označil Turecko za „dôležitého partnera“, Únia by sa mu nemala obracať chrbtom

11.7.2023 (SITA.sk) - Budúce vzťahy Európskej únie (EÚ) s Tureckom budú podľa nemeckého kancelára Olafa Scholza odrážať jeho postavenie „dôležitého partnera“. Nepovedal však, čo to podľa neho bude znamenať.

Predstavitelia Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) v pondelok oznámili, že Turecko súhlasilo s ratifikáciou členstva Švédska vo vojenskej aliancii, čím odstránilo jednu z posledných prekážok vstupu tejto severskej krajiny.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan však podporu svojej krajiny spojil s dlhodobo pozastavenou snahou Turecka o vstup do Európskej únie. Scholz a ďalší toto prepojenie odmietli. Nemecký kancelár v utorok pri príchode na dvojdňový samit NATO vo Vilniuse označil Turecko za „nášho dôležitého partnera“ a povedal, že bude počas podujatia hovoriť s Erdoğanom.

Luxemburský premiér Xavier Bettel sa vyjadril, že je dôležité naďalej sa usilovať o spoluprácu s Ankarou a poznamenal, že Erdoğanovo rozhodnutie o Švédsku „ukazuje, že ak sa človek rozpráva s Tureckom, nájde riešenia“. „S Tureckom sme nemali vždy najjednoduchšie vzťahy, ale nemali by sme sa mu obracať chrbtom, lebo si nájde iných partnerov,“ upozornil Bettel.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Summit NATO vo Vilniuse (foto)

Viac k témam: členstvo v Európskej únii, Luxemburský premiér, Nemecký kancelár, samit vo Vilniuse, Summit NATO, švédske členstvo v NATO, Turecký prezident
Zdroj: SITA.sk - Scholz označil Turecko za „dôležitého partnera“, Únia by sa mu nemala obracať chrbtom © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.