Nedeľa, 1. október 2023
Jasno  13,3 °C
Mimoriadne správy

Kremeľ pozorne sleduje rozhodnutia prijaté na summite NATO, Peskov opäť varoval pred urýchleným vstupom Ukrajiny

 Webnoviny  11. júl 2023  85  
Kremeľ pozorne sleduje rozhodnutia prijaté na summite NATO, Peskov opäť varoval pred urýchleným vstupom Ukrajiny

11.7.2023 (SITA.sk) - Moskva pozorne sleduje rozhodnutia prijaté na samite Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) a bude ich analyzovať, aby prijala opatrenia zamerané na zaistenie svojej bezpečnosti.

Počas utorkového telefonického rozhovoru s novinármi sa tak vyjadril hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Moskva zavedie protiopatrenia


Pripustil zároveň, že rozhodnutie Turecka pokračovať v ratifikácii členstva Švédska vo vojenskej aliancii bude mať pre Rusko dôsledky. Ruská vláda podľa neho zavedie protiopatrenia, no neuviedol aké.

Moskva bude podľa Peskova naďalej spolupracovať s Tureckom, ktoré sa prezentuje ako sprostredkovateľ medzi Ruskom a Ukrajinou. Poznamenal pritom, že i keď majú Rusko a Turecko nezhody, zdieľajú i spoločné záujmy.

Hovorca Kremľa tiež zopakoval tvrdenie Moskvy, že neúnavné rozširovanie NATO na východ po skončení studenej vojny bolo „jedným z dôvodov, ktoré viedli k súčasnej situácii“, čím narážal na vojnu Ruska na Ukrajine.

Konfrontácia NATO a Ruska


Mnohí členovia aliancie však oponujú, že boli nútení posilniť svoju obranu práve v dôsledku ruských vpádov do krajín ako Gruzínsko a Ukrajina.

Peskov okrem iného zopakoval aj varovanie pred urýchleným vstupom Ukrajiny do NATO, pričom Kremeľ tvrdí, že by to viedlo k priamej konfrontácii medzi alianciou a Ruskom.

„Potenciálne je to veľmi nebezpečné pre európsku bezpečnosť. Nesie to so sebou veľmi veľké riziká,“ upozornil.

Viac k témam: Kremeľ, Summit NATO, vstup do NATO
Zdroj: SITA.sk - Kremeľ pozorne sleduje rozhodnutia prijaté na summite NATO, Peskov opäť varoval pred urýchleným vstupom Ukrajiny © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.