Nedeľa, 10. december 2023
Mimoriadne správy

Ruský vojenský bloger spochybnil oficiálne údaje o desiatkach obetí v Makijivke, Ukrajina hovorí o stovkách

 Webnoviny   3. január 2023  80  
Ruský vojenský bloger spochybnil oficiálne údaje o desiatkach obetí v Makijivke, Ukrajina hovorí o stovkách

3.1.2023 (Webnoviny.sk) - Ruský vojenský bloger, ktorý pred niekoľkými týždňami dostal ocenenie od Vladimira Putina, spochybnil oficiálne údaje Moskvy o obetiach ukrajinského raketového útoku na ruské baraky v okupovanej východnej Ukrajine. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

„Tragédia v Makijivke“


Semjon Pegov, ktorý bloguje pod aliasom WarGonzo, zverejnil v utorok prostredníctvom svojho kanálu na komunikačnej platforme Telegram päťminútové video, v ktorom sa vyjadruje k - podľa jeho slov - „tragédii v Makijivke“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Napriek oficiálnemu vyhláseniu ministerstva obrany, presný počet obetí stále nie je známy,“ hovorí Pegov vo videu s tým, že podľa zdrojov, ktoré pracujú na mieste tragédie, ešte stále prehľadávajú trosky.

A, bohužiaľ, počet obetí tejto tragédie - útoku HIMARS na ubytovne novo mobilizovaných i slúžiacich vojakov, vrátane národnej gardy - môže byť vyšší,“ konštatuje podľa CNN.

Údaje „vyjasňujú“


Ruské ministerstvo obrany v pondelok uviedlo, že pri ukrajinskom raketovom útoku na zariadenie s vojenským personálom v okupovanej Doneckej oblasti prišlo o život 63 ruských vojakov.

Ukrajinská armáda tvrdí, že pri útoku na budovu v meste Makijivka, kde boli umiestnené ruské sily, zahynulo asi 400 ruských vojakov a ďalších 300 utrpelo zranenia, pričom údaje podľa nich „vyjasňujú“.

Jeden z najsmrteľnejších ukrajinských útokov


Toto tvrdenie nebolo možné nezávisle overiť, no ak by sa tieto informácie potvrdili, bol by to jeden z najsmrteľnejších ukrajinských útokov na ruské ciele od začiatku vojny.

Pegov pritom nie je sám, kto spochybňuje ruskú oficiálnu verziu. Proruský komentátor Igor Girkin sa v pondelok vyjadril, že mŕtvych a zranených sú stovky, i keď presné číslo nie je známe, pretože veľký počet je stále nezvestný.

Budova bola podľa neho takmer úplne zničená a obete boli najmä z radov nedávno zmobilizovaných vojakov. Škody podľa neho ešte zhoršila skutočnosť, že v rovnakej budove ako vojaci, bola uskladnená aj munícia.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Bloger, Obete, Raketový útok, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, vojnový útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Ruský vojenský bloger spochybnil oficiálne údaje o desiatkach obetí v Makijivke, Ukrajina hovorí o stovkách © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.