Pondelok, 25. september 2023
Polojasno  19 °C
Mimoriadne správy

Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj dostal ďalší trest, za extrémizmus ho odsúdili na 19 rokov väzenia

 Webnoviny   4. august 2023  76  
Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj dostal ďalší trest, za extrémizmus ho odsúdili na 19 rokov väzenia

4.8.2023 (SITA.sk) - Ruský súd uznal väzneného opozičného lídra Alexeja Navaľného vinným z extrémizmu a odsúdil ho na 19 rokov väzenia.

Navaľnyj si už pritom odpykáva deväťročný trest za ďalšie obvinenia, ktoré sú podľa neho politicky motivované.

Nadáciu postavili mimo zákon


Zatiaľ nie je známe, či si bude nový trest odpykávať súbežne s doterajšími trestmi. Nové obvinenia sa týkajú činnosti jeho protikorupčnej nadácie a výrokov jeho popredných spolupracovníkov.

V roku 2021 postavili ruské úrady nadáciu a rozsiahlu sieť Navaľného kancelárií v regiónoch mimo zákon, pričom ich označili za extrémistické organizácie a každého s väzbami na ne tak vystavili možnému stíhaniu.

Navaľného spojenci uviedli, že obvinenia spätne kriminalizujú všetky aktivity Navaľného nadácie od jej vzniku v roku 2011.

Otrava nervovoparalytickou látkou


Štyridsaťsedemročného Navaľného, ktorý odhalil korupciu na najvyšších miestach a organizoval protikremeľské protesty, zatkli v januári 2021 po návrate do Moskvy z Nemecka, kde sa zotavoval z otravy nervovoparalytickou látkou, za ktorou podľa neho stál Kremeľ.

Najprv ho odsúdili na 2,5 roka väzenia pre porušenie podmienečného prepustenia a o rok neskôr na deväť rokov pre spreneveru a pohŕdanie súdom.

Navaľnyj si trest odpykáva vo väzení s najvyšším stupňom stráženia v Melechove, asi 250 kilometrov východne od Moskvy.

Viac k témam: Kremeľ, Ruská opozícia
Zdroj: SITA.sk - Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj dostal ďalší trest, za extrémizmus ho odsúdili na 19 rokov väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.