Pondelok, 22. júl 2024
Jasno  18,3 °C
Mimoriadne správy

Ruský Najvyšší súd zamietol odvolanie opozičného politika Borisa Nadeždina pre nepovolenú kandidatúru v prezidentských voľbách

 Webnoviny  22. február 2024  139  
Ruský Najvyšší súd zamietol odvolanie opozičného politika Borisa Nadeždina pre nepovolenú kandidatúru v prezidentských voľbách

22.2.2024 (SITA.sk) - Ruský liberálny politik Boris Nadeždin v stredu neuspel s ďalším odvolaním voči rozhodnutiu ústrednej volebnej komisie nepovoliť mu kandidatúru v ruských prezidentských voľbách. Ruský najvyšší súd tak rozhodol po dni rokovaní.

Šesťdesiatročnému lokálnemu politikovi už predtým zamietli dve odvolania, ktoré sa týkali technických aspektov rozhodnutia ruskej ústrednej volebnej komisie. On sa plánuje odvolať.

Nadeždin v rámci jeho kampane otvorene vyzval na zastavenie vojny na Ukrajine a začatie rozhovorov so Západom a jeho vyradenie z volebného boja zdôrazňuje, že úrady nebudú tolerovať verejnú opozíciu voči konaniu Kremľa. Tisícky ľudí naprieč Ruskom podpísali petície na podporu jeho kandidatúry, čo je nezvyčajný prejav podpory v prísne kontrolovanom ruskom politickom prostredí.

Volebnej komisii Nadeždin predložil 105-tisíc podpisov na podporu jeho kandidatúry, komisia však začiatkom mesiaca rozhodla, že viac ako deväťtisíc z nich nebolo platných, čo bolo dosť na jeho diskvalifikáciu.


Ruské prezidentské voľby sú naplánované na 15. až 17. marca. Je v podstate isté, že ich vyhrá súčasný vodca Vladimir Putin, vzhľadom na to, že má prísnu kontrolu nad politickým systémom, jeho prominentní kritici sú buď v zahraničí alebo vo väzení a nezávislé médiá sú zväčša zakázané. Proti nemu sa postavia traja politici zo strán v parlamente, ktoré podporujú politiku Kremľa.Viac k témam: Petícia, ruské prezidentské voľby, Ruský liberálny politik, Ruský prezident, vojna na Ukrajine, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Ruský Najvyšší súd zamietol odvolanie opozičného politika Borisa Nadeždina pre nepovolenú kandidatúru v prezidentských voľbách © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.