Pondelok, 22. júl 2024
Jasno  18,3 °C
Mimoriadne správy

Ruský diplomat vyzýva USA, aby venovali pozornosť diskusiám o jadrovej doktríne. Moskva nevylučuje ani zníženie diplomatických vzťahov so západom

 Webnoviny  27. jún 2024  106  
Ruský diplomat vyzýva USA, aby venovali pozornosť diskusiám o jadrovej doktríne. Moskva nevylučuje ani zníženie diplomatických vzťahov so západom

27.6.2024 (SITA.sk) - Popredný ruský diplomat vyzval Spojené štáty, aby venovali pozornosť prebiehajúcim diskusiám o možnej úprave jadrovej doktríny Moskvy vzhľadom na zmenené podmienky v medzinárodných vzťahoch.

Diplomatické vzťahy so západom


Ako referuje web news.sky.com, námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov v rozhovore pre Izvestija uviedol, že Moskva nevylučuje zníženie diplomatických vzťahov s určitými západnými krajinami, pokiaľ nezmenia svoj „rusofóbny" prístup.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Riabkov zopakoval nedávne vyhlásenia ruského vodcu Vladimira Putina, že sa prehodnocuje jadrová doktrína Ruska, ktorá určuje podmienky, za akých by mohli byť použité takéto zbrane.

Podľa jeho slov bola doktrína vypracovaná „v inej ére a za iných okolností" a dúfa, že súčasné diskusie „budú naši protivníci brať vážne".

Zahrávanie sa s ohňom


„Neprognózujem výsledok, ale vyzývam našich protivníkov, aby premýšľali o tom, čo prezident hovorí. Doslova sa zahrávajú s ohňom... a musia sa naučiť neoddávať sa nebezpečným ilúziám, ale snažiť sa pozerať na svet triezvo a pochopiť, že máme nezmeniteľné národné záujmy, ktoré sme pripravení brániť až do konca," povedal Riabkov.

Doktrína vo všeobecnosti hovorí, že jadrové zbrane by sa mali použiť ako odpoveď na útok s použitím jadrových alebo iných zbraní hromadného ničenia alebo na použitie konvenčných zbraní proti Rusku, „keď je ohrozená samotná existencia štátu".

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v júni 2024 (fotografie)

Viac k témam: Jadrové zbrane, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Ruský diplomat vyzýva USA, aby venovali pozornosť diskusiám o jadrovej doktríne. Moskva nevylučuje ani zníženie diplomatických vzťahov so západom © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.