Utorok, 3. október 2023
Mimoriadne správy

Ruskom vedená aliancia začala cvičenie pri hraniciach krajín NATO, zúčastňuje sa ho vyše dvetisíc vojakov

 Webnoviny   2. september 2023  170  
Ruskom vedená aliancia začala cvičenie pri hraniciach krajín NATO, zúčastňuje sa ho vyše dvetisíc vojakov

2.9.2023 (SITA.sk) - Viac ako 2-tisíc vojakov z Ruskom vedenej bezpečnostnej aliancie začalo v piatok vojenské cvičenie v častiach Bieloruska pri hraniciach s krajinami Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Cvičenia Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB) zahŕňajú jednotky z Ruska, Bieloruska, Kirgizska, Kazachstanu a Tadžikistanu.

Arménsko vojakov nevyslalo


Arménsko je tiež členom OZKB, ale nevyslalo žiadne zo svojich síl. V januári totiž Arménsko oznámilo, že tento rok sa nezapojí do cvičení OZKB pre napäté vzťahy s Ruskom.

Bieloruské ministerstvo obrany uviedlo, že cvičenia, ktoré majú trvať do stredy, sú prípravou na spoločné operácie vrátane postupu počas prípadnej jadrovej havárie.

Cvičenia sa konajú v troch regiónoch západného Bieloruska, ktoré hraničia s členmi NATO - Poľskom a Litvou. Poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau uviedol, že účelom vojenských cvičení je destabilizácia regiónu.

Ukrajina posilnila hranicu


Ukrajinský generál Serhij Najev uviedol, že Ukrajina z dôvodu týchto cvičení posilnila hranicu s Bieloruskom.

Minsk v piatok neskoro večer vyhlásil, že do bieloruského vzdušného priestoru v Hrodnianskej oblasti, kde sa taktiež konajú cvičenia, vletel v nízkej výške asi 1200 metrov poľský vojenský vrtuľník.

Bielorusko si tak predvolalo poľského diplomata povereného vedením zastupiteľského úradu Wojciecha Filimonowicza, aby mu odovzdalo sťažnosť.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Vojenské cvičenie
Zdroj: SITA.sk - Ruskom vedená aliancia začala cvičenie pri hraniciach krajín NATO, zúčastňuje sa ho vyše dvetisíc vojakov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.