Pondelok, 25. september 2023
Slnečno  20 °C
Mimoriadne správy

Rusko začne vyhosťovať nemeckých diplomatov aj učiteľov, podľa Nemecka je krok jednostranný a neopodstatnený

 Webnoviny  27. máj 2023  76  
Rusko začne vyhosťovať nemeckých diplomatov aj učiteľov, podľa Nemecka je krok jednostranný a neopodstatnený

27.5.2023 (SITA.sk) - Rusko na budúci mesiac začne vyhosťovať nemeckých diplomatov, učiteľov a zamestnancov nemeckých kultúrnych inštitúcií.

Nemecko skritizovalo krok Ruska


V sobotu to uviedlo nemecké ministerstvo zahraničia, ktoré krok ostro skritizovalo ako „jednostranný, neopodstatnený a nepochopiteľný“.

„Ruské ministerstvo zahraničia v apríli zverejnilo rozhodnutie zaviesť obmedzenie počtu zamestnancov na našich zahraničných misiách a v nemeckých sprostredkovateľských organizáciách v Rusku,“ vysvetlil hovorca nemeckého rezortu pod podmienkou anonymity.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Vypovedanie povedie k „veľkému obmedzeniu vo všetkých oblastiach našej prítomnosti v Rusku,“ dodal.

Rovnováha v praxi


Noviny Süddeutsche Zeitung informovali, že vypovedanie z Ruska sa dotkne niekoľko stoviek nemeckých štátnych zamestnancov.

Postihne napríklad aj učiteľov a zamestnancov Goetheho inštitútu, ktorého cieľom je podporovať nemeckú kultúru a jazyk v zahraničí.

Nemecko neoznámilo žiadnu konkrétnu reakciu na vyhostenia, ktoré sa zrejme začnú už na budúci týždeň. Ministerstvo zahraničia však uviedlo, že „pokiaľ ide o hornú hranicu ruskej prítomnosti v Nemecku, nemecká vláda zabezpečí, aby aj v praxi existovala skutočná rovnováha“.

Krok Moskvy je reakciou na redukciu prítomnosti ruských spravodajských služieb v Nemecku skôr počas roka.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Učiteľ, Vyhostenie, Vyhostenie diplomata
Zdroj: SITA.sk - Rusko začne vyhosťovať nemeckých diplomatov aj učiteľov, podľa Nemecka je krok jednostranný a neopodstatnený © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.