Štvrtok, 28. október 2021
Slnečno  3,8 °C
Mimoriadne správy

Rusko vyhostilo piatich poľských diplomatov a pokarhalo Varšavu za smerovanie k zničeniu vzťahov

 Webnoviny  23. apríl 2021  98
Rusko vyhostilo piatich poľských diplomatov a pokarhalo Varšavu za smerovanie k zničeniu vzťahov

23.4.2021 (Webnoviny.sk) - Rusko v piatok vyhostilo piatich poľských diplomatov v reakcii na minulotýždňové vypovedanie troch zamestnancov ruského veľvyslanectva v Poľsku. Ruské ministerstvo zahraničia informovalo, že si predvolalo poľského veľvyslanca, aby ho informovalo, že piati diplomati musia opustiť krajinu do 15. mája.

Sankcie za zasahovanie do volieb


Rezort pokarhal Varšavu za jej úmyselné smerovanie k „zničeniu“ vzťahov s Ruskom, odsúdil poľské úrady za odstraňovanie pamätníkov sovietskych vojakov a obvinil ich zo snahy podkopať ruské energetické projekty a rozpútania „rozsiahlej protiruskej informačnej kampane“.

Poľské ministerstvo zahraničia minulý týždeň oznámilo, že vyhosťuje troch ruských diplomatov na znak solidarity so Spojenými štátmi.

USA minulý týždeň oznámili vyhostenie desiatich ruských diplomatov a sankcie voči viac ako trom desiatkam ľudí a spoločností za zasahovanie do vlaňajších prezidentských volieb a hackerský útok na federálne úrady.

Rusi na sankcie USA odpovedali vyhostením desiatich amerických diplomatov.

Pobaltie solidárne s Českom


Rusko vyhostilo troch poľských diplomatov v rovnaký deň, ako Estónsko, Litva a Lotyšsko nariadili vypovedanie dohromady štyroch ruských diplomatov. Pobaltské krajiny zase konali v solidarite s Českou republikou.

Pre údajné zapojenie ruských agentov do výbuchov v českých muničných skladoch v roku 2014 si ČR a Rusko navzájom vyhostili desiatky diplomatov.

Viac k témam: vyhostenie diplomata
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko vyhostilo piatich poľských diplomatov a pokarhalo Varšavu za smerovanie k zničeniu vzťahov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.