Sobota, 16. október 2021
Slnečno  8,5 °C
Mimoriadne správy

Ministri obrany štátov EÚ pripravovali Strategický kompas, za Slovensko rokoval štátny tajomník Majer

 Webnoviny  24. apríl 2021  77
Ministri obrany štátov EÚ pripravovali Strategický kompas, za Slovensko rokoval štátny tajomník Majer

24.4.2021 (Webnoviny.sk) - Ministri obrany členských štátov Európskej únie (EÚ) v piatok 23. apríla v Lisabone pripravovali Strategický kompas. Jeho cieľom je definovať to, ako zlepšiť schopnosť únie efektívne reagovať na výzvy v oblasti obrany a bezpečnosti.

Tri oblasti kompasu


Na rokovaní, ktoré sa uskutočnilo počas portugalského predsedníctva v Rade EÚ sa za Ministerstvo obrany SR zúčastnil štátny tajomník Marian Majer. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

„Diskusia ministrov obrany bola zameraná na tri konkrétne oblasti kompasu, ktoré budú obsahom pripravovaného dokumentu. Účelom je načrtnúť základnú politickú líniu a ciele v oblastiach krízového manažmentu, ako aj odolnosti a partnerstiev EÚ,“ povedal Majer. Cieľom rokovania bolo spoločne formovať súbor návrhov, ktoré budú podkladom pri tvorbe Strategického kompasu.

Intenzívnejšie zdieľanie informácií


Majer zároveň zdôraznil dôležitosť posilnenia spolupráce medzi strategickými partnermi, vrátane NATO. V tejto súvislosti podotkol spoločný záujem na spolupráci medzi vojenskými a civilnými nástrojmi EÚ, a to vo všetkých fázach potenciálnych kríz a na všetkých úrovniach.

Dodal, že intenzívnejšie zdieľanie informácií so spojencami z NATO je nevyhnutným predpokladom pre to, aby únia dokázala spoločne čeliť bezpečnostným hrozbám.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: NATO, obrana, Strategický kompas
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministri obrany štátov EÚ pripravovali Strategický kompas, za Slovensko rokoval štátny tajomník Majer © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.