Piatok, 22. október 2021
Jasno  8,9 °C
Mimoriadne správy

Rusko stiahlo z blízkosti ukrajinských hraníc iba zlomok vojakov, tvrdí prezident Zelenskij

 Webnoviny   2. jún 2021  81
Rusko stiahlo z blízkosti ukrajinských hraníc iba zlomok vojakov, tvrdí prezident Zelenskij

2.6.2021 (Webnoviny.sk) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij v stredu vyhlásil, že Rusko naďalej udržiava početnú vojenskú prítomnosť v blízkosti hraníc s Ukrajinou. Počas stretnutia so skupinou amerických senátorov uviedol, že Moskva v apríli stiahla iba časť svojich síl, ktoré sústredila v blízkosti Ukrajiny.

Podľa Zelenského Rusko stiahlo iba zlomok z viac ako 100-tisíc prítomných vojakov. „Stiahnutie ruských síl je iba deklarácia. Stiahli iba asi 10-tisíc vojakov,“ povedal ukrajinský prezident.

Rusko v priebehu apríla masívne zhromažďovalo svoje vojská poblíž ukrajinskej hranice v rámci vojenských cvičení. Spojené štáty a ich spojenci vtedy vyjadrili znepokojenie, keďže počty vojakov na hranici boli najvyššie od roku 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský polostrov Krym a na východe Ukrajiny prepukli boje medzi ukrajinskými ozbrojenými silami a Moskvou podporovanými separatistami.

Viac k témam: hranica s Ukrajinou, ruskí vojaci
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko stiahlo z blízkosti ukrajinských hraníc iba zlomok vojakov, tvrdí prezident Zelenskij © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.