Sobota, 23. október 2021
Slnečno  4,8 °C
Mimoriadne správy

Európska komisia predstavila novú stratégiu, ktorou chce posilniť schengenský priestor

 Webnoviny   2. jún 2021  84
Európska komisia predstavila novú stratégiu, ktorou chce posilniť schengenský priestor

2.6.2021 (Webnoviny.sk) - Európska komisia v stredu predstavila novú stratégiu, od ktorej si sľubuje, že schengenský priestor bude silnejší a odolnejší. Informovala o tom oficiálna stránka výkonného orgánu Európskej únie.

Stratégia sa zameriava na niekoľko dôležitých bodov. Chce zabezpečiť efektívnejšie fungovania vonkajších hraníc EÚ a zároveň vnútorne posilniť schengenský priestor užšou spoluprácou medzi jednotlivými krajinami.

Komisia tiež navrhuje revíziu schengenského mechanizmu a plánuje zvolávať pravidelné fóra na podporu politického dialógu o riešení spoločných výziev. Smerom do budúcnosti stratégia počíta aj s rozšírením schengenského priestoru o ďalšie krajiny.

Momentálne je schengenský priestor domovom viac ako 420 miliónov ľudí v 26 krajinách, pričom takmer 1,7 milióna ľudí žije v jednom štáte Schengenu a pracuje v inom. Každý deň prechádza medzi schengenskými štátmi približne 3,5 milióna ľudí.

„Neobmedzený pohyb v schengenskom priestore je pre náš európsky spôsob života nevyhnutný. Schengen je dobre naolejovaný stroj, ale ako každý stroj musí obstáť v skúške času. Dnes stanovujeme nový smer vpred, ktorý zabezpečí bezpečnosť a mobilitu občanov EÚ a súčasne zvýši odolnosť Schengenu voči výzvam,“ povedal podpredseda Európskej komisie Margaritis Schinas.

Viac k témam: Schengen
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska komisia predstavila novú stratégiu, ktorou chce posilniť schengenský priestor © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.