Sobota, 15. jún 2024
Prevažne slnečno  20,3 °C
Mimoriadne správy

Rusko sa z Charkova pokúša interne vysídliť milióny ľudí. Eskaluje útoky a informačné operácie 

 Webnoviny  23. apríl 2024  85  
Rusko sa z Charkova pokúša interne vysídliť milióny ľudí. Eskaluje útoky a informačné operácie 

23.4.2024 (SITA.sk) - Rusko zintenzívnilo útoky a informačné operácie proti Ukrajincom v meste Charkov. Podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) je to snaha Moskvy presvedčiť Ukrajincov, aby z mesta utiekli, a tak interne vysídliť milióny ľudí. Informuje o tom spravodajský portál Ukrajinská pravda.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Rusi využívajú obmedzené kapacity Ukrajiny v protivzdušnej obrane a zvýšené napätie na Ukrajine, kým čaká vojenskú pomoc od Spojených štátov. Kremeľskí propagandisti tiež ťažia z obáv z hroziacej ruskej ofenzívy na Charkov a vykonávajú koordinovanú informačnú operáciu s cieľom vyvolať paniku medzi Ukrajincami.

Analytici ISW odhadujú, že pravdepodobnosť úspešnej ruskej pozemnej ofenzívy na Charkov je veľmi nízka, ak by Ukrajina rýchlo získala pomoc z USA.

Ukrajinskí predstavitelia už diskutovali o možnosti ruskej pozemnej ofenzívy na Charkov v lete. Inštitút však naďalej konštatuje, že Rusi nemajú dostatočné sily na to, aby mesto obsadili, za predpokladu, že ukrajinská armáda je dobre zásobovaná.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v apríli 2024 (fotografie)Viac k témam: ofenzíva, pomoc Ukrajine, ruské útoky, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinská protiofenzíva, vojna na Ukrajine, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Rusko sa z Charkova pokúša interne vysídliť milióny ľudí. Eskaluje útoky a informačné operácie  © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.