Utorok, 30. máj 2023
Mimoriadne správy

Rusko sa rozsiahlejšími útokmi snaží odložiť očakávanú ukrajinskú protiofenzívu

 Webnoviny  17. máj 2023  73  
Rusko sa rozsiahlejšími útokmi snaží odložiť očakávanú ukrajinskú protiofenzívu

17.5.2023 (SITA.sk) - Rusko vynakladá viac munície ako zvyčajne v snahe prekonať a zmiasť ukrajinskú protivzdušnú obranu. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na amerického predstaviteľa oboznámeného so situáciou.

Útokom dokázala odolať


Rusko podľa neho spustilo väčšie letecké útoky z viacerých smerov naraz, pričom sa zameralo na veliteľské a kontrolné centrá v Kyjeve a ďalšie dôležité miesta.

Moskva pritom možno začala so širšími útokmi v snahe prinútiť Ukrajinu, aby odložila svoju veľmi očakávanú protiofenzívu, skonštatoval zdroj.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Doplnil však, že Ukrajina dokázala útokom odolať, keďže pomocou vrstvenej protivzdušnej obrany, ktorú jej poskytli západné krajiny, zachytila vysoké percento rakiet a dronov.

Siaha hlbšie do zásob munície


Rozšírené útoky by pritom mohli byť podľa zdroja pre Ukrajinu dokonca výhodné, keďže Rusko tak siaha hlbšie do svojich obmedzených zásob presnej munície.

V utorok Rusko spustilo útok hypersonickými raketami Kinžal vypustenými zo stíhačiek, riadenými strelami Kalibr vypálenými z Čierneho mora a pozemnými raketami Iskander, uviedol šéf ukrajinskej armády s tým, že útok prišiel zo severu, juhu a východu.

Zachytili nezastaviteľnú zbraň


Útok pravdepodobne poškodil, ale nezničil systém Patriot, uviedol pre CNN ďalší predstaviteľ. Ruské ministerstvo obrany pritom tvrdilo opak.

Začiatkom tohto mesiaca Ukrajina použila novo dodané rakety Patriot na zachytenie hypersonickej rakety Kinžal, čo bol prvý prípad, keď raketa vyrobená v USA zachytila zbraň, o ktorej ruský vodca Vladimir Putin tvrdí, že sa nedá zastaviť.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týždeň uviedol, že Ukrajina potrebuje pred začatím protiofenzívy „trošku viac času“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: protiofenzíva, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk - Rusko sa rozsiahlejšími útokmi snaží odložiť očakávanú ukrajinskú protiofenzívu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.