Sobota, 3. jún 2023
Slnečno  15 °C
Mimoriadne správy

Rusko pravdepodobne využíva balóny na zber informácií a plytvanie ukrajinskou muníciou

 Webnoviny  19. február 2023  72  
Rusko pravdepodobne využíva balóny na zber informácií a plytvanie ukrajinskou muníciou

19.2.2023 (SITA.sk) - Rusko pravdepodobne využíva balóny, aby získalo informácie o obranných systémoch Ukrajiny a prinútilo Ukrajincov minúť dôležité zásoby munície. V najnovšej spravodajskej aktualizácii o vojne na Ukrajine to uvádza britské ministerstvo obrany, informuje na svojej webstránke denník The Guardian.

Viac o téme: Vojna na UkrajineUkrajinské vzdušné sily 12. februára hlásili, že spozorovali niekoľko balónov pri meste Dnipro, pripomína rezort. Ozbrojené sily tiež uviedli, že 15. februára spozorovali a zostrelili niekoľko balónov nad hlavným mestom Kyjev. Balóny mali podľa nich zavesené radarové reflektory, a teda zariadenia, ktoré pomáhajú radarovým systémom detegovať malé objekty.

Podľa Londýna je pravdepodobné, že balóny boli ruské. „Pravdepodobne predstavujú novú taktiku zo strany Ruska, ako získať informácie o ukrajinských systémoch protivzdušnej obrany a prinútiť Ukrajincov vynaložiť cenné zásoby rakiet zem-vzduch a munície,“ uvádza sa v správe ministerstva.

Viac k témam: Dnipro, Ruská špionáž, rusko-ukrajinský konflikt, špionážny balón
Zdroj: SITA.sk - Rusko pravdepodobne využíva balóny na zber informácií a plytvanie ukrajinskou muníciou © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.