Utorok, 28. január 2020
Oblačno  0,7 °C
Mimoriadne správy

Rusko nie je povinné zdieľať údaje o radiácii, reaguje po záhadnom výbuchu raketového motora

 Webnoviny  20. august 2019  28
Rusko nie je povinné zdieľať údaje o radiácii, reaguje po záhadnom výbuchu raketového motora

20.8.2019 (Webnoviny.sk) - Rusko nie je povinné zdieľať údaje zo svojich staníc monitorujúcich radiáciu. Ministerstvo zahraničných vecí takto reagovalo na správy, že niekoľko ruských staníc stíchlo po smrteľnom výbuchu raketového motora vo vojenskom testovacom areáli v Bielom mori na severe Ruska.

Výbuch raketového motora


Námestník ruského ministra zahraničia Sergej Rjabkov v utorok pre tlačovú agentúru Interfax uviedol, že je to ruské rozhodnutie, nie povinnosť, zdieľať informácie na základe Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok. Informácie o neposkytnutí úrovní radiácie Rjabkov priamo nekomentoval.

Ruská štátna spoločnosť pre atómovú energiu Rosatom predtým uviedla, že výbuch z 8. augusta nastal počas testovania raketového motora na pohon s rádioizotopmi, ktoré sa odohralo na plošine v mori. Vyžiadal si životy piatich vedcov a ďalších troch zranil.

Záhadná nehoda viedla k špekuláciám


Explózia vyvolala medzi miestnymi obyvateľmi paniku, pričom mnohí si kúpili jód, ktorý dokáže obmedziť následky radiácie.

Záhadná nehoda spolu s meniacimi sa alebo protichodnými informáciami ruských úradov viedla k špekuláciám, čo sa stalo a aký druh zbrane Rusi testovali. Incident dokonca vyvolal porovnania s výbuchom jadrovej elektrárne v ukrajinskom Černobyle v roku 1986.

Viac k témam: radiácia, výbuch
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko nie je povinné zdieľať údaje o radiácii, reaguje po záhadnom výbuchu raketového motora © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.