Pondelok, 11. december 2023
Mrznúci dážď  0 °C
Mimoriadne správy

Rusko bez vysvetlenia vypovedalo novinárku média Politico, ktorá v krajine pracovala desať rokov

 Webnoviny  16. august 2023  113  
Rusko bez vysvetlenia vypovedalo novinárku média Politico, ktorá v krajine pracovala desať rokov

16.8.2023 (SITA.sk) - Rusko vypovedalo reportérku média Politico Europe Evu Hartog. Ruské ministerstvo zahraničia minulý pondelok informovalo Hartog, ktorá v krajine pracovala desať rokov, že jej nepredĺžia víza a má šesť dní na odchod z Ruska. Novinárka uviedla, že rozhodnutie urobili „relevantné orgány“, ale nedostala žiadne dodatočné informácie o tom, ako k tomu dospeli.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Eva Hartog bezpečne odcestovala z Moskvy po tom, čo ruské úrady zamietli obnovenie jej víz a prevod tlačovej akreditácie na Politico,“ vyjadril sa šéfredaktor Politico Europe Jamil Anderlini.

Sme mimoriadne sklamaní týmito krokmi, ale nezmenšujú neochvejný záväzok Politico informovať o ruskej vláde a jej vojne na Ukrajine. Dúfame, že Eva a Politico sa v blízkej budúcnosti vrátia do Moskvy, aby pokračovali v našom faktickom a nestrannom spravodajstve o ruskej politike,“ dodal.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)Od začiatku ruskej invázie na Ukrajnu vlani vo februári musia zahraniční novinári každé tri mesiace znova požiadať o víza a mediálnu akreditáciu, čo dovtedy robili len raz ročne. Vyhostenie Hartog je prvým známym prípadom, keď Rusko vyhodilo zahraničného novinára so sídlom v Rusku od eskalácie nepriateľských akcií Kremľa na Ukrajine.

Korešpondent Wall Street Journal Evan Gershkovich je zase od marca vo väzbe pre obvinenia zo špionáže, čím sa stal prvým zahraničným novinárom, ktorého od studenej vojny zatkli pre takéto obvinenia.

Rusko po spustení vojny podniká tvrdé kroky proti kritikom na domácej scéne. Opozičný líder Alexej Navaľnyj je na desaťročia uväznený a prakticky všetci nezávislí ruskí novinári opustili krajinu, pretože nové zákony o cenzúre kriminalizujú informovanie o vojne.Viac k témam: Novinárka, Reportérka, ruské ministerstvo zahraničia, rusko-ukrajinský konflikt, Vyhostenie, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Rusko bez vysvetlenia vypovedalo novinárku média Politico, ktorá v krajine pracovala desať rokov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.