Nedeľa, 29. január 2023
Malá oblačnosť  -3,4 °C
Mimoriadne správy

Rusko a USA odložili rokovania o kontrole jadrových zbraní, dôvodom sú rozdielne prístupy k Ukrajine

 Webnoviny  29. november 2022  33
Rusko a USA odložili rokovania o kontrole jadrových zbraní, dôvodom sú rozdielne prístupy k Ukrajine

29.11.2022 (Webnoviny.sk) - Moskva odložila kolo rokovaní o kontrole jadrových zbraní s USA, ktoré sa malo uskutočniť tento týždeň v Káhire. Námestník ruského ministra zahraničia Sergej Rjabkov povedal, že dôvodom sú výrazné rozdiely v prístupe a napätie ohľadom Ukrajiny. Rozhodnutie odložiť rokovania bolo podľa neho urobené na politickej úrovni.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Rjabkov vyhlásil, že USA sa chceli len sústrediť na obnovenie kontrol na základe dohody o obmedzení strategických útočných zbraní Nový START, a zamietli požiadavku Moskvy prediskutovať špecifiká súvisiace s počtom zbraní v rámci dohody. Americké ministerstvo zahraničia v pondelok uviedlo, že Moskva sa rozhodla jednostranne odložiť káhirské rokovania a navrhne nové termíny.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Tohtotýždňové stretnutie Bilaterálneho konzultatívneho výboru, ktorý vznikol na základe dohody, by bolo jeho prvé po viac ako roku. Načasovanie malo ukázať, že Rusko a USA sú naďalej odhodlané kontrolovať zbrojenie a udržiavať otvorené komunikačné linky napriek stúpajúcemu napätiu okolo Ukrajiny.

Viac k témam: Jadrové zbrane, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko a USA odložili rokovania o kontrole jadrových zbraní, dôvodom sú rozdielne prístupy k Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.