Štvrtok, 28. september 2023
Slnečno  21,1 °C
Mimoriadne správy

Ruské zlato putovalo do Švajčiarska, od začiatku vojny na Ukrajine doviezli niekoľko ton zlata

 Webnoviny   1. júl 2023  86  
Ruské zlato putovalo do Švajčiarska, od začiatku vojny na Ukrajine doviezli niekoľko ton zlata

1.7.2023 (SITA.sk) - Od vypuknutia vojny na Ukrajine prišlo do švajčiarskych tovární na spracovanie dovedna 75 ton ruského zlata. Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na spoločné vyšetrovanie SRF a Die Wochenzeitung, zlato putovalo do fabrík cez Londýn. Týmto Švajčiari využili skutočnosť, že pri takejto trase neporušujú sankcie.

Švajčiarsko zakazuje nákup, dovoz alebo prepravu zlata z Ruska od augusta minulého roka. Továrne vo Švajčiarsku tvrdia, že zlato bolo do Spojeného kráľovstva dovezené pred inváziou na Ukrajinu a uvalením sankcií.

Experti sa domnievajú, že zvýšenie predaja zlata z Ruska do Švajčiarska cez Britániu mohlo byť prípravou na rozsiahlu vojnu a dodatočným zdrojom príjmov v rámci sankcií.

„Ak švajčiarske fabriky teraz dovážajú a tavia toto zlato, je to právne bezproblémové, no eticky veľmi otázne,“ poznamenal bývalý profesor trestného práva a odborník na obchod so zlatom Mark Peet.

Pred rozsiahlou vojnou Švajčiarsko dovážalo v priemere 20 ton ruského zlata ročne. Len za prvých päť mesiacov tohto roka sa do Švajčiarska cez Londýn doviezlo 38 ton zlata z Ruska. Celkovo od roku 2021 prešlo švajčiarskymi fabrikami 110 ton zlata v hodnote viac ako šesť miliárd švajčiarskych frankov.Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, sankcie voči Rusku, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Ruské zlato putovalo do Švajčiarska, od začiatku vojny na Ukrajine doviezli niekoľko ton zlata © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.