Utorok, 25. jún 2024
Slnečno  23,6 °C
Mimoriadne správy

Ruské veľvyslanectvo sa búri, Rakúsko vyhostilo dvoch diplomatov pre údajnú špionáž

 Webnoviny  14. marec 2024  93  
Ruské veľvyslanectvo sa búri, Rakúsko vyhostilo dvoch diplomatov pre údajnú špionáž

14.3.2024 (SITA.sk) - Rakúsko v stredu nariadilo dvom diplomatom z ruského veľvyslanectva vo Viedni opustiť krajinu.

Rakúske ministerstvo zahraničia v krátkom stanovisku uviedlo, že dvojica sa „zapojila do činov nezlučiteľných s ich diplomatickým štatútom“ a vyhlásili ju za nežiaduce osoby.

Na odchod majú čas do 19. marca. Nemenovaný rakúsky predstaviteľ oboznámený so situáciou uviedol, že vypovedanie ruských diplomatov súvisí so špionážou.

Ruské veľvyslanectvo je pobúrené


Ruská štátna tlačová agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na ministerstvo zahraničia v Moskve informovala, že „Rusko poskytne primeranú odpoveď na neopodstatnené rozhodnutie Viedne“.

Viac o téme: Vojna na UkrajineRuské veľvyslanectvo v Rakúsku na platforme Telegram zase napísalo, že je „pobúrené rozhodnutím rakúskeho ministerstva zahraničných vecí vyhlásiť dvoch zamestnancov ruského veľvyslanectva za nežiaduce osoby“.

Tvrdí, že k rozhodnutiu nedostali dôkazy a je to čisto politické rozhodnutie, ktoré kategoricky odmietajú.

Vzájomné vyhostenie diplomatov


Krajiny na Západe a Rusko si od začiatku jeho rozsiahlej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 navzájom vyhostili diplomatov pri niekoľkých príležitostiach.

Neutrálne Rakúsko, kde sídli niekoľko medzinárodných agentúr, sa pôvodne zdráhalo podniknúť takéto kroky, ale napokon vypovedalo štyroch ruských diplomatov v apríli 2022 a ďalších štyroch vo februári 2023.

Viac k témam: Ruská invázia, Ruské veľvyslanectvo, rusko-ukrajinský konflikt, Špionáž, Vyhostenie diplomata
Zdroj: SITA.sk - Ruské veľvyslanectvo sa búri, Rakúsko vyhostilo dvoch diplomatov pre údajnú špionáž © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.