Utorok, 16. júl 2024
Slnečno  27,4 °C
Mimoriadne správy

Ruské ministerstvo zahraničia vypovedalo dvoch amerických diplomatov, podľa rezortu boli zapojení do nelegálnej aktivity

 Webnoviny  14. september 2023  194  
Ruské ministerstvo zahraničia vypovedalo dvoch amerických diplomatov, podľa rezortu boli zapojení do nelegálnej aktivity

14.9.2023 (SITA.sk) - Ruské ministerstvo zahraničia vo štvrtok vyhlásilo dvoch amerických diplomatov za nežiaduce osoby a nariadilo im opustiť krajinu do siedmich dní. Rezort tvrdí, že boli zapojení do nelegálnej aktivity.

Zbieranie informácií o ruskej kampani


Prvý tajomník na americkom veľvyslanectve Jeffrey Sillin a druhý tajomník David Bernstein boli podľa ruského ministerstva zahraničia v kontakte s bývalým zamestnancom amerického konzulátu vo Vladivostoku, ktorého zatkli skôr počas tohto roka.

Dôvodom boli obvinenia, že zbieral informácie o ruskej kampani na Ukrajine a ďalších veciach pre amerických diplomatov. Tými boli podľa novín Rossijskaja Gazeta práve Sillin a Bernstein.

Vyhostenie diplomatov


Ruské ministerstvo uviedlo, že si predvolali americkú veľvyslankyňu v Rusku Lynne Tracy a informovali ju o vyhostení diplomatov.

„Zdôraznilo sa tiež, že nezákonné aktivity diplomatickej misie USA vrátane zasahovania do vnútorných záležitostí hostiteľskej krajiny sú neprijateľné a budú rozhodne potlačené. Ruská strana očakáva, že Washington vyvodí správne závery a zdrží sa konfrontačných krokov,“ uvádza vo vyhlásení.

Americké ministerstvo zahraničia zatiaľ nereagovalo na žiadosť o vyjadrenie.

Viac k témam: Diplomati, Diplomatické vzťahy, ruské ministerstvo zahraničia, Vyhostenie
Zdroj: SITA.sk - Ruské ministerstvo zahraničia vypovedalo dvoch amerických diplomatov, podľa rezortu boli zapojení do nelegálnej aktivity © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.