Streda, 19. jún 2024
Slnečno  28 °C
Mimoriadne správy

Ruská kozmická loď s triom astronautov úspešne dorazila na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (video)

 Webnoviny  25. marec 2024  92  
Ruská kozmická loď s triom astronautov úspešne dorazila na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (video)

25.3.2024 (SITA.sk) - Na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) v pondelok dorazila ruská kozmická loď Sojuz MS-25 s trojicou astronautov.

Raketa, ktorá odštartovala z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane, úspešne dopravila na ISS americkú kozmonautku Tracy Dysonovú, ruského kozmonauta Olega Novického a ich bieloruskú kolegyňu Marinu Vasilevskú.

Astronauti sa na ISS dostali na druhý pokus, keďže predchádzajúci minulotýždňový štart sa nepodaril po tom, ako bol zastavený automatickým bezpečnostným systémom asi 20 sekúnd pred plánovaným štartom.

 Traja astronauti sa pripojili k posádke stanice, ktorú tvoria astronauti amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Loral O'Hara, Matthew Dominick, Mike Barratt a Jeanette Epps, ako aj Rusi Oleg Kononenko, Nikolaj Čub a Alexander Grebenkin. Novickij, Vasilevská a O'Hara sa vrátia na Zem 6. apríla.

Viac k témam: Bajkonur, Vesmír
Zdroj: SITA.sk - Ruská kozmická loď s triom astronautov úspešne dorazila na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.