Nedeľa, 25. september 2022
Oblačno  11,2 °C
Mimoriadne správy

Ruská FSB sa snaží chytiť investigatívneho novinára Dobrochotova, obvinila ho z nelegálneho prekročenia hraníc

 Webnoviny  30. september 2021  138
Ruská FSB sa snaží chytiť investigatívneho novinára Dobrochotova, obvinila ho z nelegálneho prekročenia hraníc

30.9.2021 (Webnoviny.sk) - Ruské úrady sa snažia zadržať popredného investigatívneho novinára, čo je ďalším znakom zvýšeného tlaku vlády na nezávislé médiá, prívržencov opozície a aktivistov za ľudské práva.

Tamojšia Federálna bezpečnostná služba (FSB) vo štvrtok vydala vyhlásenie, v ktorom obvinila Romana Dobrochotova, zakladateľa a redaktora spravodajského webu The Insider, z nezákonného prekročenia rusko-ukrajinských hraníc.

Raziu urobili aj u rodičov


FSB uviedla, že plánuje zaradiť Dobrochotova na zoznam hľadaných osôb „s cieľom jeho zadržania a trestného stíhania“. V prípade obvinenia a usvedčenia hrozí Dorbochotovovi trest odňatia slobody až na dva roky.

Ruské médiá vo štvrtok ráno informovali, že polícia vykonala raziu v domoch Dobrochotova a jeho rodičov. Podľa jeho právničky Julie Kuznecovovej predviedli na výsluch i jeho manželku a údajne i novinárovho otca.

Pracovali na závažných prípadoch


Spravodajský server The Insider registrovaný v Lotyšsku spolupracoval s investigatívnou skupinou Bellingcat na viacerých závažných prípadoch, akými sú napríklad otravy bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného.

Pred dvomi mesiacmi bol The Insider označený ruskými úradmi za „zahraničného agenta“.

Viac k témam: Ruská opozícia, The Insider, Trestné stíhanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Ruská FSB sa snaží chytiť investigatívneho novinára Dobrochotova, obvinila ho z nelegálneho prekročenia hraníc © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.