Nedeľa, 21. júl 2024
Slnečno  26,6 °C
Mimoriadne správy

Rusi zintenzívnili používanie chemických zbraní, tvrdia podporné sily ukrajinskej armády

 Webnoviny  24. jún 2024  121  
Rusi zintenzívnili používanie chemických zbraní, tvrdia podporné sily ukrajinskej armády

24.6.2024 (SITA.sk) - Ruská armáda v máji počas útokov na Ukrajine podľa Kyjeva zintenzívnila používanie chemických zbraní. Podporné sily ukrajinskej armády v pondelok uviedli, že v máji zaznamenali na bojisku 715 prípadov použitia ruských chemických zbraní, čo je o 271 viac ako v predchádzajúcom mesiaci. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Podporné sily konštatovali, že vo väčšine prípadov išlo o CS plyn, označovaný aj ako slzný plyn. CS plyn sa vo veľkom rozsahu používal v prvej svetovej vojne predtým, ako Ženevský protokol z roku 1925 zakázal používanie chemických a biologických zbraní vo vojne.

Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) začiatkom mája uviedla, že aj Ukrajina aj Rusko druhú stranu obviňujú z používania chemických zbraní, ale doteraz to dostatočne nepodložili. Organizácia poznamenala, že oficiálnu žiadosť o vyšetrenie použitia chemických zbraní nedostala ani od Ukrajiny ani od Ruska.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v júni 2024 (fotografie)

Viac k témam: Chemické zbrane, Ruská armáda, rusko-ukrajinský konflikt, Slzný plyn, Ukrajinská armáda, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Rusi zintenzívnili používanie chemických zbraní, tvrdia podporné sily ukrajinskej armády © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.