Utorok, 30. máj 2023
Mimoriadne správy

Rusi zadržiavajú na Kryme 180 politických väzňov, tvrdí ukrajinský ombudsman. Prenasledujú najmä Krymských Tatárov

 Webnoviny  26. február 2023  78  
Rusi zadržiavajú na Kryme 180 politických väzňov, tvrdí ukrajinský ombudsman. Prenasledujú najmä Krymských Tatárov

26.2.2023 (SITA.sk) - Na Kryme je podľa ukrajinského ombudsmana zadržiavaných 180 politických väzňov. „Pre neustále obavy z ukrajinského odporu Rusko nezastavuje ostrú represiu a perzekúciu našich občanov na dočasne okupovanom Kryme," uviedol ombudsman Dmytro Lubinec.

Podľa jeho slov je ruské prenasledovanie namierené osobitne proti predstaviteľom pôvodných obyvateľov polostrova, Krymských Tatárov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Dmytro Lubinec dodal, že nedávne úmrtie dvoch mučených politických väzňov bolo „flagrantným porušením základných ľudských práv a noriem medzinárodného práva zo strany Ruska". Informuje o tom portál news.sky.com.

Ukrajinský polostrov Krym Rusko nelegálne anektovalo v roku 2014. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovorí, že jeho cieľom je opätovne získať všetky územia, ktoré odvtedy Rusko obsadilo.

Viac k témam: Krym, Politickí väzni, rusko-ukrajinský konflikt, Tatári
Zdroj: SITA.sk - Rusi zadržiavajú na Kryme 180 politických väzňov, tvrdí ukrajinský ombudsman. Prenasledujú najmä Krymských Tatárov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.