Piatok, 31. marec 2023
Mimoriadne správy

Rusi začali evakuovať Chersonskú oblasť, presun civilistov sa považuje za vojnový zločin

 Webnoviny  19. október 2022  107
Rusi začali evakuovať Chersonskú oblasť, presun civilistov sa považuje za vojnový zločin

19.10.2022 (Webnoviny.sk) - Desaťtisíce civilistov a Ruskom menovaných predstaviteľov sťahujú z Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny pred ukrajinskou ofenzívou. Rusmi dosadený šéf regionálnej samosprávy Vladimir Saldo povedal, že 50 až 60-tisíc civilistov opustí štyri mestá na západnom brehu rieky Dnipro v „organizovanom, postupnom vysídlení“.

Všetky Ruskom vymenované úrady v meste Cherson tiež prekročia rieku. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Vojnový zločin


Zábery z ruských televízií ukazujú ľudí schádzajúc sa pri Dnipre a čakajúc na člny. BBC pripomína, že nebolo jasné, koľko ľudí odchádza. Presun alebo deportácia civilistov okupačnou silou z okupovaného územia sú považované za vojnový zločin.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Nový vojenský veliteľ ruských síl na Ukrajine generál Sergej Surovikin v pondelok večer situáciu v meste Cherson opísal ako náročnú. Ďalší Ruskom dosadený predstaviteľ Kirill Stremousov varoval obyvateľov, že ukrajinské sily vo veľmi blízkej budúcnosti spustia útok.

Nelegálne anektovaná oblasť


Cherson bol prvým veľkým mestom, ktoré podľahlo ruským silám, keď vo februári vtrhli na Ukrajinu.

Ukrajinská armáda však za pár týždňov znovu dobyla územie na severe regiónu a posunula sa až 30 km južne pozdĺž Dnipra, v dôsledku čoho by tam ruské sily mohli uviaznuť. Chersonská oblasť je jednou zo štyroch, ktoré Rusko nedávno nelegálne anektovalo.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusi začali evakuovať Chersonskú oblasť, presun civilistov sa považuje za vojnový zločin © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.