Štvrtok, 18. júl 2024
Väčšinou jasno  22,4 °C
Mimoriadne správy

Rusi tvrdia, že úspešne otestovali medzikontinentálnu balistickú raketu Bulava schopnú niesť jadrové hlavice

 Webnoviny   5. november 2023  175  
Rusi tvrdia, že úspešne otestovali medzikontinentálnu balistickú raketu Bulava schopnú niesť jadrové hlavice

5.11.2023 (SITA.sk) - Ruská armáda v nedeľu informovala o úspešnom skúšobnom odpálení medzikontinentálnej balistickej strely schopnej niesť jadrové hlavice.

Ruské ministerstvo obrany vo vyhlásení uviedlo, že z jadrovej ponorky Imperator Alexander III triedy Borej odpálili raketu Bulava z podmorskej pozície v Bielom mori a zasiahli cieľ na polostrove Kamčatka na Ďalekom východe. Z vyhlásenia nebolo bezprostredne jasné, kedy sa skúšky uskutočnili.

Ruské vyhlásenia však prišli po sobotňajšom tvrdení ukrajinskej rozviedky, že Rusko koncom októbra a začiatkom novembra vykonalo testy nosičov jadrových zbraní, rakiet Yars a Bulava, ktoré nedopadli podľa predstáv Ruska.

Podľa ukrajinského obranného spravodajstva raketa Jars tento týždeň v stredu stratila kurz rovnako ako predtým 25. októbra počas predchádzajúcich veliteľských a štábnych cvičení strategických jadrových síl.

Rovnako neúspešne sa 25. októbra skončilo skúšobné odpálenie balistickej rakety RSM-56 Bulava z ponorky triedy Borej, čo opäť ukázalo jej nespoľahlivosť.

Viac k témam: Jadrové zbrane, Medzikontinentálna balistická strela (ICBM), Raketa RSM-56 Bulava
Zdroj: SITA.sk - Rusi tvrdia, že úspešne otestovali medzikontinentálnu balistickú raketu Bulava schopnú niesť jadrové hlavice © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.