Sobota, 22. jún 2024
Slnečno  21,9 °C
Mimoriadne správy

Rusi slávia 10. výročie nelegálnej anexie Krymu, na Červenom námestí vystúpil aj Putin (foto)

 Webnoviny  18. marec 2024  86  
Rusi slávia 10. výročie nelegálnej anexie Krymu, na Červenom námestí vystúpil aj Putin (foto)

18.3.2024 (SITA.sk) - Rusi si v pondelok pripomínajú 10. výročie nelegálnej anexie ukrajinského polostrova Krym. Na Červenom námestí v Moskve sa koná zhromaždenie, na ktorom sú tisícky ľudí.

„Nepotopiteľná lietadlová loď"


Vystúpil na ňom aj ruský vodca Vladimir Putin, pre ktorého to predstavuje aj oslavu po tom, ako si vo voľbách zabezpečil ďalšie funkčné obdobie. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Putin v Moskve vyhlásil, že „srdečne gratuluje“ k znovuzjednoteniu Krymu a Sevastopoľa s Ruskom. Krym sa podľa neho často nazýva „nepotopiteľná lietadlová loď" a teraz sa „vrátil do svojho domovského prístavu".

„Krym sú predovšetkým ľudia, obyvatelia Sevastopoľa a Krymu, sú našou pýchou,“ vyhlásil Putin.

„Nové Rusko“


Následne ruský vodca označil Donbas a ďalšie územia Ukrajiny, ktoré okupuje Rusko, za súčasť „Nového Ruska“. Na to dav skandoval „Rusko, Rusko“, píše BBC.

Tiež sa poďakoval davu za podporu vo voľbách.


Anexia Krymu sa odohrala vo februári a marci 2014. V sobotu uplynulo 10 rokov od referenda, ktoré sa na Kryme uskutočnilo o tom, či región, ktorý v predchádzajúcich týždňoch napadli a obsadili ruské sily, by sa mal zjednotiť s Ruskom. Vo februári o osem rokov neskôr Putin spustil inváziu na Ukrajinu.

Krym je napriek ruskej okupácii a anexii medzinárodne uznávaný ako ukrajinské územie.Viac k témam: Anexia, Krym, Ruská invázia, Ruský vodca, Výročie
Zdroj: SITA.sk - Rusi slávia 10. výročie nelegálnej anexie Krymu, na Červenom námestí vystúpil aj Putin (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.