Pondelok, 22. júl 2024
Jasno  18,3 °C
Mimoriadne správy

Nemecký prezident Steinmeier nepošle Putinovi „žiadny list s gratuláciou“ k jeho „víťazstvu“ vo fingovaných voľbách

 Webnoviny  18. marec 2024  102  
Nemecký prezident Steinmeier nepošle Putinovi „žiadny list s gratuláciou“ k jeho „víťazstvu“ vo fingovaných voľbách

18.3.2024 (SITA.sk) - Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier nebude blahoželať ruskému vodcovi Vladimirovi Putinovi k víťazstvu vo fingovaných prezidentských voľbách.

Symbolická konkurencia


„Putinovi nepošleme žiadny list s gratuláciou,“ povedala pre web tagesspiegel.de hovorkyňa nemeckého prezidenta Cerstin Gammelinová.

Steinmeier pred šiestimi rokmi zablahoželal Putinovi k víťazstvu vo voľbách, no teraz tak neučiní. Ruský režim pred voľbami tvrdo potlačil tamojšiu opozíciu a akýkoľvek nesúhlas. Putin mal iba symbolickú konkurenciu v podobe troch protikandidátov.

Tí boli vopred vybratí Kremľom, pričom počas kampane sa zdržali akejkoľvek kritiky Putinovho 24-ročného vládnutia alebo rozsiahlej invázie na Ukrajinu. Na voľbách sa navyše nezúčastnili žiadni nezávislí medzinárodní pozorovatelia.

Kontrolovanie hlasovacích lístkov


Voličom kontrolovali hlasovacie lístky a viacerých zatkli po tom, ako na hlasovacie lístky dopísali protivojnové slogany či nadávky na Putina.

„Dnes myslím na ľudí v Rusku, ktorí bojujú za slobodu a demokraciu a ktorí žijú v neustálom ohrození zo strany Putinovho režimu. Na týchto statočných ľudí nezabudneme,“ povedal Steinmeier.

Gratulácie Putinovi medzičasom poslali iba predstavitelia krajín, kde demokracia nepatrí k príliš obľúbeným slovám, ako sú Čína, Irán, Severná Kórea, Uzbekistan a Venezuela.

Viac k témam: Nemecký prezident, Prezidentské voľby v Rusku, Ruský vodca
Zdroj: SITA.sk - Nemecký prezident Steinmeier nepošle Putinovi „žiadny list s gratuláciou“ k jeho „víťazstvu“ vo fingovaných voľbách © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.