Streda, 29. november 2023
Zamračené  -1,1 °C
Mimoriadne správy

Rusi si pripomínajú prvé výročie anexie ukrajinských oblastí, podľa Putina sa obyvatelia „rozhodli byť s otčinou“

 Webnoviny  30. september 2023  80  
Rusi si pripomínajú prvé výročie anexie ukrajinských oblastí, podľa Putina sa obyvatelia „rozhodli byť s otčinou“

30.9.2023 (SITA.sk) - Ruský vodca Vladimir Putin v sobotu trval na tom, že obyvatelia štyroch okupovaných ukrajinských oblastí, ktoré Moskva vlani nelegálne anektovala, sa „rozhodli byť s otčinou“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


V prejave pri príležitosti prvého výročia anexie, ktorý zverejnili ráno, Putin trval na tom, že ju vykonali „v úplnom súlade s medzinárodnými normami“.

Tiež povedal, že obyvatelia Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti vyjadrili svoju túžbu byť súčasťou Ruska v lokálnych voľbách skôr počas mesiaca, v ktorých podľa ústredného volebného výboru vyhrala ruská vládna strana.

Západ odsúdil nedávne hlasovanie aj vlaňajšie referendá, ktorými Moskva opodstatňuje anexiu, a označil ich za falošné. Ruské úrady sa falošnými hlasovaniami snažia posilniť kontrolu nad územiami, ktoré Moskva nelegálne anektovala pred rokom a stále ich úplne nekontroluje.

Pri príležitosti výročia anexie sa v piatok v Moskve uskutočnil aj koncert. Putin sa na ňom však nezúčastnil.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)

Viac k témam: Anexia, falošné voľby, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Rusi si pripomínajú prvé výročie anexie ukrajinských oblastí, podľa Putina sa obyvatelia „rozhodli byť s otčinou“ © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.