Sobota, 20. júl 2024
Zamračené  23 °C
Mimoriadne správy

Rozhodujúcim podporovateľom ruskej vojny proti Ukrajine je Čína. Komuniké schválilo 32 lídrov NATO

 Webnoviny  11. júl 2024  54  
Rozhodujúcim podporovateľom ruskej vojny proti Ukrajine je Čína. Komuniké schválilo 32 lídrov NATO

11.7.2024 (SITA.sk) - Za „rozhodujúceho podporovateľa“ ruskej vojny proti Ukrajine označila Severoatlantická aliancia Čínu. Konštatuje to záverečné komuniké, ktoré v stredu schválilo 32 lídrov NATO na samite vo Washingtone.

Viac o téme: Vojna na UkrajineGenerálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy Jens Stoltenberg uviedol, že Peking Moskve poskytuje vybavenie, mikroelektroniku a nástroje, ktoré „umožňujú Rusku vyrábať rakety, bomby, lietadlá a zbrane, ktoré používa na útoky na Ukrajinu“. Konštatoval, že je to prvýkrát, keď to všetci členovia NATO jasne uviedli v schválenom dokumente.

Čínske veľvyslanectvo vo Washingtone hneď v stredu uviedlo, že Čína krízu na Ukrajine nevytvorila, ani nie je jej účastníkom. „Čína neposkytuje zbrane stranám konfliktu a prísne kontroluje vývoz tovaru s dvojakým použitím, čo medzinárodné spoločenstvo oceňuje,“ povedal hovorca veľvyslanectva Liou Pcheng-jü.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v júli 2024 (fotografie)

Viac k témam: Čínske veľvyslanectvo vo Washingtone, Generálny tajomník NATO, rusko-čínske vzťahy, rusko-ukrajinský konflikt, Samit NATO, vojna na Ukrajine, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Rozhodujúcim podporovateľom ruskej vojny proti Ukrajine je Čína. Komuniké schválilo 32 lídrov NATO © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.