Streda, 27. október 2021
Slnečno  9,3 °C
Mimoriadne správy

Rím má problém s neželanými návštevníkmi. Diviaky sa potulujú v parkoch aj uliciach a hľadajú jedlo

 Webnoviny  26. september 2021  60
Rím má problém s neželanými návštevníkmi. Diviaky sa potulujú v parkoch aj uliciach a hľadajú jedlo

26.9.2021 (Webnoviny.sk) - V talianskom Ríme majú problém s vysokým počtom diviakov. Tie sa vyskytujú predovšetkým v mestských parkoch, v blízkosti obchodov, detských ihrísk či odpadkových košov, častokrát dokonca v početnejších skupinkách 10 - 30 kusov.

Odhaduje sa, že v mestských parkoch regióna Lazio, ktorého centrom je práve Rím, môže žiť až 6-tisíc diviakov. V regióne už predvlani zaviedli odchyt týchto zvierat a minulý mesiac schválili nové opatrenie umožňujúce v niektorých parkov selektívny lov diviakov, ktorý bol doteraz prísne zakázaný.

Môžu byť nebezpečenstvom


Diviaky môžu vážiť až 100 kilogramov, dosiahnuť výšku 80 a dĺžku 150 centimetrov, čo nie je zanedbateľné nebezpečenstvo predovšetkým pre starších ľudí a malé deti. „Bojím sa chodiť po ulici,“ priznala 79-ročná babička Grazia.

Znepokojenie netají ani Pino Consolati, majiteľ reštaurácie na rušnom rohu ulice v rímskej štvrti Monte Mario. Poznamenal, že húfy diviakov sa bežne potulujú po vonkajšej terase a hľadajú jedlo.

Poslúžili ako politická zbraň


Diviaky už medzičasom stihli poslúžiť ako politická zbraň. V talianskej metropole sa na budúci víkend konajú komunálne voľby, a tak mnohí kritici vytkli starostke Virginii Raggiovej problémy so zberom odpadu v meste.

Odborníci však tvrdia, že problém je komplikovanejší a prinajmenšom je čiastočne spojený s nárastom populácie diviakov.

Viac k témam: diviaky
Zdroj: Webnoviny.sk - Rím má problém s neželanými návštevníkmi. Diviaky sa potulujú v parkoch aj uliciach a hľadajú jedlo © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.