Piatok, 27. január 2023
Zamračené  -2,9 °C
Mimoriadne správy

Rakúsko predĺži hraničné kontroly so Slovenskom až do 12. decembra

 Webnoviny  11. november 2022  46
Rakúsko predĺži hraničné kontroly so Slovenskom až do 12. decembra

11.11.2022 (Webnoviny.sk) - Rakúsko predlžuje hraničné kontroly so Slovenskom, Maďarskom a Slovinskom. Agentúre APA to povedalo rakúske ministerstvo vnútra, informuje verejnoprávny vysielateľ ORF.

V prípade Slovenska budú kontroly platiť do 12. decembra, pre Slovinsko a Maďarsko najmenej až do polovice mája. Podľa ministra vnútra Gerharda Karnera je to logické pokračovanie v boji proti prevádzačstvu.

Česko spravilo rovnaký krok


Ministerstvo vnútra vo Viedni uviedlo, že všetky hraničné kontroly sa konajú v úzkej koordinácii s ministerstvami v susedných krajinách. Poukázalo pritom na to, že Česko tiež predĺžilo hraničné kontroly so Slovenskom.

V súvislosti s kontrolami na hraniciach so Slovinskom a Maďarskom informovalo Rakúsko Európsku komisiu.

Maximum je šesť mesiacov


Členský štát Európskej únie, ktorý je súčasťou schengenského priestoru, môže zaviesť hraničné kontroly na maximálne šesť mesiacov v prípade, že existuje vážna hrozba pre verejný poriadok alebo vnútornú bezpečnosť. Po tomto období je potrebný nový dôkaz o vážnej hrozbe. Hraničné kontroly v súčasnosti vykonávajú aj Nemecko, Dánsko či Francúzsko.

Viac k témam: Hraničné kontroly, migračná kríza, Migračná vlna, Prevádzačstvo, Utečenci migranti
Zdroj: Webnoviny.sk - Rakúsko predĺži hraničné kontroly so Slovenskom až do 12. decembra © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.