Sobota, 23. október 2021
Slnečno  5,3 °C
Mimoriadne správy

Rakúski Zelení vyzvali svojho koaličného partnera ÖVP na výmenu kancelára Sebastiana Kurza

 Webnoviny   8. október 2021  34
Rakúski Zelení vyzvali svojho koaličného partnera ÖVP na výmenu kancelára Sebastiana Kurza

8.10.2021 (Webnoviny.sk) - Rakúska strana Zelení vyzvala svojho väčšieho partnera vo vláde, Rakúsku ľudovú stranu (ÖVP), aby nahradila kancelára Sebastiana Kurza bezúhonnou osobou.

Stalo sa tak po tom, čo prokurátori tento týždeň informovali, že ho spolu s ďalšími deviatimi osobami vyšetrujú pre úplatkárstvo a porušenie dôvery.

Kurz a jeho blízki spolupracovníci čelia obvineniam z toho, že sa pokúšali zabezpečiť jeho postup k predsedníctvu v ÖVP a vládnutiu v krajine s pomocou manipulovaných prieskumov verejnej mienky a priaznivých článkov v médiách financovaných z verejných peňazí.

Kurz vinu popiera


Politik, ktorý sa stal predsedom strany a kancelárom v roku 2017, akékoľvek previnenie popiera a povedal, že neplánuje odstúpiť.

Zelení sa vo štvrtok vyjadrili, že vyšetrovanie vytvorilo „katastrofický dojem“ a vyvolalo otázky o Kurzovej schopnosti konať.

V piatok zašli ešte ďalej, keď predsedníčka parlamentnej skupiny strany Sigrid Maurerová vyhlásila, že „je jasné, že niekto taký už nemôže vykonávať svoju funkciu“.

„Ľudová strana má zodpovednosť nominovať bezúhonného človeka, ktorý môže pokračovať vo vedení tejto vlády,“ povedala.

Čas majú do utorka


Zelení o situácii diskutovali s ďalšími stranami. Prezident Alexander Van der Bellen mal zase stretnutia s lídrami všetkých strán.

Maurerová upozornila, že ÖVP má trochu času do utorka, kedy opozičné strany plánujú v parlamente podniknúť kroky na hlasovanie o nedôvere voči kancelárovi.

V roku 2019 sa rozpadla prvá Kurzova vládna koalícia s krajne pravicovou Slobodnou stranou Rakúska (FPÖ).

Jej koniec vyvolal škandál okolo vtedajšieho lídra FPÖ Heinza-Christiana Stracheho, ktorého zachytili na video, ako ponúka výhody domnelej ruskej investorke za podporu jeho strany.

Viac k témam: Korupcia, úplatkárstvo, Úplatky
Zdroj: Webnoviny.sk - Rakúski Zelení vyzvali svojho koaličného partnera ÖVP na výmenu kancelára Sebastiana Kurza © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.