Nedeľa, 29. január 2023
Malá oblačnosť  -3,6 °C
Mimoriadne správy

Putinovi pre vojnu na Ukrajine neostanú peniaze na iné konflikty, zo Sýrie či Karabachu už presúva techniku

 Webnoviny  13. december 2022  30
Putinovi pre vojnu na Ukrajine neostanú peniaze na iné konflikty, zo Sýrie či Karabachu už presúva techniku

13.12.2022 (Webnoviny.sk) - Náklady ruskej vojny na Ukrajine budú pravdepodobne naďalej podkopávať geopolitické kampane prezidenta Vladimira Putina v iných častiach sveta. Uviedol to vo svojej najnovšej správe o vývoji vojny na Ukrajine americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

Zrejme stopne iné kampane


Inštitút pripomína údaje zverejnené 11. decembra britským rezortom obrany, podľa ktorého Putin podpísal legislatívu alokujúcu v rozpočte pre rok 2023 viac ako deväť biliónov rubľov (zhruba 143 miliárd dolárov) na obranu, bezpečnosť a mocenské zložky. Podľa odhadu britského ministerstva obrany vojenské výdavky Ruska budú v budúcom roku tvoriť viac ako 30 percent celého rozpočtu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Putin teda bude musieť prestať financovať iné zahraničné kampane. ISW už dlhšie pozoruje, že ruské sily presúvajú techniku a mužstvo z iných konfliktov, napríklad zo Sýrie a Náhorného Karabachu.

Riskuje finančné ťažkosti


Putin je však podľa ISW pravdepodobne stále neochotný obetovať svoje geopolitické iniciatívy a riskuje finančné ťažkosti, v ktorých nebude schopný dostať do rovnováhy maximalistické ciele na Ukrajine s globálnymi kampaňami projekcie sily.

Putinove pokračujúce výdavky na regionálne iniciatívy nahnevali niekoľkých prominentných ruských blogerov venujúcich sa vojne na Ukrajine. Kremeľ kritizovali napríklad preto, že údajne vyčlenil šesť miliárd rubľov (zhruba 95,5 milióna dolárov) na rozvoj ruskojazyčných škôl v Tadžikistane, pričom nedokázal poskytnúť vybavenie ruským silám na bojisku.

(1 EUR = 1,0562 USD)

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk - Putinovi pre vojnu na Ukrajine neostanú peniaze na iné konflikty, zo Sýrie či Karabachu už presúva techniku © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.