Utorok, 30. máj 2023
Mimoriadne správy

Putinov dekrét umožňuje deportáciu Ukrajincov, môže naznačovať aj kampaň etnických čistiek

 Webnoviny  29. apríl 2023  71  
Putinov dekrét umožňuje deportáciu Ukrajincov, môže naznačovať aj kampaň etnických čistiek

29.4.2023 (SITA.sk) - Dekrét ruského vodcu Vladimira Putina umožňujúci deportáciu ľudí bez ruského občianstva z okupovaných území po 1. júli 2024 má za cieľ povzbudiť miestnych obyvateľov k získaniu ruských pasov a vytvára podmienky na deportáciu Ukrajincov z ich území. V najnovšej aktualizácii to naznačujú analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).

Nelegálne anektované územia


Podľa spomenutého dekrétu zverejneného online budú obyvatelia z nelegálne anektovaných území v Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti, ktorí neprijali ruské občianstvo, považovaní za cudzincov.

Dekrét stanovuje, že takéto osoby môžu pokračovať v pobyte na okupovaných územiach do 1. júla 2024, čo umožňuje ich deportáciu po tomto dátume.

Vyhostení z „Ruska“


V texte sa píše, že môžu byť vyhostení z „Ruska“, ak budú predstavovať hrozbu pre národnú bezpečnosť, a to aj v prípade, že obyvatelia v týchto oblastiach budú podľa ruských úradov obhajovať „násilnú zmenu ústavného poriadku Ruskej federácie, plánovanie alebo financovanie teroristických útokov alebo extrémistických zločinov“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Inštitút taktiež zdôraznil, že ruské úrady pokračujú aj v ďalších pokusoch o deportáciu Ukrajincov vrátane detí.ISW je naďalej presvedčený, že všetky snahy o deportáciu Ukrajincov do Ruska môžu porušovať Ženevský dohovor o predchádzaní a trestaní zločinu genocídy a môžu predstavovať zámernú kampaň etnických čistiek.Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)Viac k témam: deportácia, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, vojenská invázia
Zdroj: SITA.sk - Putinov dekrét umožňuje deportáciu Ukrajincov, môže naznačovať aj kampaň etnických čistiek © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.