Streda, 27. október 2021
Slnečno  10,1 °C
Mimoriadne správy

Putin si bol obzrieť novú stíhačku, pre radary je takmer neviditeľná (video)

 Webnoviny  20. júl 2021  95
Putin si bol obzrieť novú stíhačku, pre radary je takmer neviditeľná (video)

20.7.2021 (Webnoviny.sk) - Ruská spoločnosť Suchoj v utorok predstavila nový model stíhacieho lietadla. Na medzinárodnom leteckom veľtrhu v meste Žukovskij neďaleko Moskvy si ho pozrel aj prezident Vladimir Putin.

Radary ju ťažko lokalizujú


Stroj s názvom Šachmat podľa výrobcu patrí do kategórie takzvaných neviditeľných lietadiel, ktoré radary dokážu iba ťažko lokalizovať. Prvý skúšobný let má absolvovať v roku 2023.

S uvedením na trh sa počíta v roku 2026. Lietadlo možno podľa výrobcu upraviť na bezpilotnú verziu alebo dvojsedadlový model.

Rýchlosť zvuku dokáže prekonať dvojnásobne


Lietadlo vyrobili v rámci programu ľahkých taktických stíhačiek. Na rozdiel od najnovšej ruskej dvojmotorovej stíhačky Su-57 je o čosi menšie a disponuje jedným motorom.

Stroj má podľa zverejnených údajov dolet 3000 kilometrov a rýchlosť zvuku dokáže prekonať až dvojnásobne. Rusko dúfa, že o nové lietadlo bude záujem aj medzi zahraničnými zákazníkmi.Viac k témam: ruská stíhačka
Zdroj: Webnoviny.sk - Putin si bol obzrieť novú stíhačku, pre radary je takmer neviditeľná (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.