Sobota, 3. jún 2023
Slnečno  15 °C
Mimoriadne správy

Putin schválil elektronické povolávacie rozkazy. Ak sa adresát vyhne odvodu nemôže opustiť Rusko a suspendujú mu vodičák

 Webnoviny  15. apríl 2023  73  
Putin schválil elektronické povolávacie rozkazy. Ak sa adresát vyhne odvodu nemôže opustiť Rusko a suspendujú mu vodičák

15.4.2023 (SITA.sk) - Ruský vodca Vladimir Putin v piatok podpísal zákon o elektronických povolávacích rozkazoch. Podpísanú legislatívu, ktorá tento týždeň rýchlo prešla parlamentom, zverejnili v oficiálnom registri vládnych dokumentov.

Vyhýbanie odvodu


Doterajšia ruská legislatíva o vojenskej službe vyžadovala osobné doručenie povolávacích listín. Mnoho Rusov sa v minulosti vyhýbalo odvodu tým, že neboli na svojej adrese.

Nový zákon však túto medzeru zatvoril. Zatiaľ čo oznámenia vydávané miestnymi vojenskými odvodovými úradmi budú aj naďalej posielať poštou, za platné sa budú považovať od momentu ich umiestnenia na štátny portál pre elektronické služby.

Adresáti, ktorí sa vyhnú odvodu, nebudú môcť opustiť Rusko, suspendujú im vodičské preukazy a zakážu im predať ich byt i ďalší majetok.

Ukrajinská protiofnzíva


Keďže legislatívu predstavili v čase príprav na očakávanú ukrajinskú protiofenzívu, vyvolala obavy, že vláda začína ďalšiu mobilizáciu do vojny na Ukrajine.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov však novinárom povedal, že také plány nemajú. Zákon je podľa neho potrebný na zefektívnenie zastaraného povolávacieho systému vzhľadom na nedostatky, ktoré odhalila „čiastočná mobilizácia“ na jeseň minulého roka.

Pozorovatelia konštatujú, že nový zákon zrejme dáva orgánom mechanizmus na rýchle posilnenie radov v rámci prípravy na nový ukrajinský útok.

Kritici Kremľa a ľudskoprávni aktivisti odsúdili novú legislatívu ako krok smerom k „digitálnemu vojenskému táboru“, ktorý dáva bezprecedentnú právomoc vojenským odvodovým úradom.

Viac k témam: Hovorca, povolávací rozkaz, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Vojenská služba
Zdroj: SITA.sk - Putin schválil elektronické povolávacie rozkazy. Ak sa adresát vyhne odvodu nemôže opustiť Rusko a suspendujú mu vodičák © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.