Štvrtok, 11. august 2022
Jasno  20,2 °C
Mimoriadne správy

Putin sa cíti ako Peter Veľký, v rozhovore s podnikateľmi sa netajil imperiálnymi myšlienkami

 Webnoviny   9. jún 2022  64
Putin sa cíti ako Peter Veľký, v rozhovore s podnikateľmi sa netajil imperiálnymi myšlienkami

9.6.2022 (Webnoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin sa vo štvrtok prirovnal k Petrovi Veľkému a hovoril o potrebe „vziať si späť (územie) a brániť sa“.

Na stretnutí s mladými podnikateľmi v Moskve tiež Putin prirovnával založenie Petrohradu spomenutým panovníkom k anektovaniu území svojou vládou.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt


Putin nevyúčil rozširovanie krajiny


„Keď založil nové hlavné mesto, žiadna európska krajina ho neuznala ako Rusko. Každý to uznával ako Švédsko. A vždy tam žili slovanskí ľudia spolu s ugro-fínskymi ľuďmi, a územie bolo pod kontrolou ruského štátu,“ povedal Putin. „Čo robil? Bral si späť a posilňoval. To robil. A zdá sa, že teraz je tiež na nás brať si späť a posilňovať,“ pokračoval.

Podľa agentúry AP si tiež Putin zjavne nechal otvorené dvere pre ďalšie rozširovanie územia. „Nie je žiadny stav medzi. Krajina je buď suverénna alebo je kolóniou,“ uviedol a dodal: „Nie je možné - chápete - nie je možné postaviť plot okolo krajiny ako je Rusko. A my ho stavať nemienime.“

Firmy odchod z Ruska oľutujú


Na stretnutí sa Putin vyjadril aj k odchodu zahraničných firiem z Ruska, pričom skonštatoval, že svoje rozhodnutie budú ľutovať. „Nebudú to ľutovať preto, že by sme sa niekomu vyhrážali,“ povedal a pokračoval, že „budú ľutovať, pretože Rusko je krajina s veľkým potenciálom“.

Exodus zahraničných firiem z Ruska tiež zjavne označil za dôkaz americkej nadvlády nad inými západnými štátmi a ekonomikami.

„Mnohí ľutujú, že museli odísť. Toto všetko je prejavom vnútorného stavu týchto krajín, ktoré nemôžu robiť suverénne rozhodnutia,“ tvrdil ďalej a opäť zopakoval, že Rusko je suverénna krajina, ktorá by sa mala pozerať do budúcnosti.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Štátne hranice
Zdroj: Webnoviny.sk - Putin sa cíti ako Peter Veľký, v rozhovore s podnikateľmi sa netajil imperiálnymi myšlienkami © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.